YENİ DEFİLE MEKANI: TIKTOK

Her zaman moda haftaları konusunda en son gelişmeleri aktarıyoruz.

Pandemi sebebiyle dijital platformlara taşınan defileler, seyircisiz fiziksel şovlar ve egzotik bölgelerde gerçekleşen fantastik gösterimler… Şimdi ise moda dünyasında hiç beklemediğimiz bir trend var: TikTok Moda Ayı! 

Eğer hala son ayların en popüler uygulaması olan TikTok’u yüklemediyseniz bu genç platform hakkında biraz bilgi verelim.

Genelde Gen-Z neslinin tercih ettiği TikTok platformu öncelerde dans videoları ile başlayarak şimdilerde güzellik ve moda trendlerinin doğduğu yer olarak görülüyor. Birçok ünlünün de katıldığı TikTok videoları, Instagram’daki Reels bölümünün de oluşmasına ilham kaynağı oldu. Özellikle pandemi döneminde herkesin evde kalması ile gittikçe popüler hale gelen TikTok artık en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. 

View this post on Instagram

A post shared by BALMAIN (@balmain) on Jul 7, 2020 at 10:00am PDT

Tabii bunu gören moda sektörü de oldukça eğlenceli ve inovatif yöntemler ile TikTok’a giriş yaptı. Geçtiğimiz sezonlarda Ralph Lauren, M.A.C Cosmetics gibi birçok marka kampanyalarını ve yeni challengelarını TikTok üzerinden sunarken Balmain de Paris’teki Seine Nehrinde gerçekleşen Couture defilesini TikTok canlı yayını ile göstermişti. Modanın son yıllarda oldukça büyük bir dönüşüme girdiğini itiraf etmeliyiz. Özellikle bu yıl pandemi sürecinde koleksiyon gösterimleri için alışılagelmemiş yöntemlere yönelen tasarımcılar artık TikTok’u tercih ediyorlar. Sokak fotoğrafları ve ön sırada oturan ünlüler ile sansasyonel geçen moda haftaları artık dijital yollarla sunuluyor. Fiziksel defileler konusundaki gelişmeler belli olmasa da başımızı çevirmemiz gereken yeni yerin TikTok olduğunu söylemeliyiz. 

Alice + Olivia ve Puma’nın TikTok Koleksiyonu (TikTok ve Alice + Olivia)

Eylül ayının başında #TikTokFashionMonth hashtagi ile dijital moda haftasına davet edilen TikTok kullanıcıları modanın dijital kutlamasını izleyerek TikTok’a özel canlı defile gösterimlerine katıldılar. Geleneksel olarak sadece ünlülerin, influencerların ve moda sektörü profesyonellerinin davet edildiği defileler artık herkes tarafından izlenilebilir hale geldi. 8 Ekim’e kadar her hafta iki canlı defile gösterimi sunacak olan TikTok, başlangıcı 2 Eylül’de Louis Vuitton’un erkek giyim İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonu ile yaptı. Haftasonu ise Saint Laurent’in şovunu gösteren TikTok, uygulamaya binlerce yeni kullanıcı davet etti. Canlı yayınların yanı sıra uygulama üzerinden alışveriş yapma özelliğini sunan TikTok, influencerların giydiği Puma ve Alice + Olivia kapsül koleksiyonunu satışa sunuyor. Modanın gidişatını hiçbir zaman kestiremesek de artık gösterimlerin ve defilelerin büyük bir kısmının dijitale taşındığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz sezonlarda Instagram moda için büyük bir anlam ifade ederken şimdilerde bunun TikTok olması oldukça ilginç. Eğer hayaliniz hep bir defileyi ön sıradan izlemekse, artık bunu evinizdeki koltuğunuzun rahatlığından yapabilirsiniz. TikTok Moda Haftasının özel davetlisi olmak için programa göz atarak dilediğiniz defilelere katılabilirsiniz!.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tommy Hilfiger Sonbahar/Kış koleksiyonu 2020

Tommy Hilfiger Sonbahar/Kış koleksiyonu 2020

2020 Sonbahar/Kış koleksiyonlarında markalardan birinci ipuçları gelmeye başladı. Pandemi sebebiyle koleksiyonlarını dijital ortamlarda tanıtan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir