VALENTINO KADIN VE ERKEK KOLEKSİYONLARINI MİLANO’DA SERGİLEYECEK

Şuanda bulunduğumuz dönem nedeniyle atölye üyeleri için iki saatlik bir uçuş mümkün değil. Defilenin Paris’de gerçekleşmesi için atölye üyelerinin uçması, otellerde konaklaması ve backstage’de tekrar bir araya gelmesi gerekiyor. Maske takmak ve ellerimizi dezenfekte etmek ne kadar yardımcı olsa da, Covid-19 vakaları Avrupa’da da yükselişte ve seyahat etmek büyük riskler taşıyor.

Durum böyle olunca da Valentino bu sezon evinden ayrılmayıp, 27 Eylül tarihinde 2021 bahar/yaz koleksiyonunu Pierpaolo Piccioli, Milano’da sergileme kararı aldı. Valentino yaptığı açıklamada, “Böyle bir zamanda, farkındalığımızı arttırmanın ve doğru olana odaklanmanın büyük önem taşıdığına inanıyorum. Milano yeni bir fırsat, kimlik fikrinin etrafında çalışmak amacıyla ekiplerimle birlikte geliştirdiğim harika bir proje” dedi.

İcra Kurulu Başkanı Jacopo Venturini, ”Mevcut senaryoda, kaynaklarımızı ve çalışanlarımızı korumak ve markamızın alternatif fırsatlarını keşfetmek için kararlarımızı erkenden almalıyız. Bu yüzden İtalya’da, Milano’da yeni bir gösteri yapmanın daha etik olacağını düşünüyoruz. Bu projenin hemm Camera Nazionale della Moda Italiana hem de Fédération de la Haute Couture et De La Mode tarafından temsil edilen bir moda sisteminin parçası olmanın önemini vurgulamaya katkıda bulunacağına inanıyoruz” diye ekledi. 

Gucci ve Bottega Veneta da dahil olmak üzere Milano takviminde bulunmayan markalar nedeniyle Valentino, kadroya bir yıldız gücü katacak gibi gözüküyor. 

Açıklamada belirtilmemiş de olsa koleksiyonun tren ile Milano’ya taşınacak olması aynı zamanda daha çevre dostu bir yaklaşım olacak. Moda haftalarının zorlu kılan sadece lojistik ve sağlık riskleri değil; pandemiden önce bile, sürekli yapılan hava yolculukları, lüks podyum setleri ve nakliye, iklim krizi de göz önünde bulundurulduğunda umursamaz ve sorumsuz bir his vermeye başlamıştı. Ulaşım, modanın karbon ayak izine en çok katkıda bulunan faktörlerden biri ve eğer bir tasarımcı koleksiyonunu tüm dünyaya göndermekten kaçabiliyorsa bu fırsatı kesinlikle kullanmalı.  

Yeni tarih ve şehir dışında Valentino gösteriden neler bekleyebileceğimize dair herhangi bir ayrıntı paylaşmadı.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tommy Hilfiger Sonbahar/Kış koleksiyonu 2020

Tommy Hilfiger Sonbahar/Kış koleksiyonu 2020

2020 Sonbahar/Kış koleksiyonlarında markalardan birinci ipuçları gelmeye başladı. Pandemi sebebiyle koleksiyonlarını dijital ortamlarda tanıtan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir