Un Helvası Nasıl Yapılır?

Un Helvası Nasıl Yapılır?

Türk mutfağı oldukça gelişmiş bir mutfaktır. Bunun nedeni de sanırım ülkemizde yaşayan birçok millet olması ve bu milletlerin türk milleti potasında buluşmasıdır. Her milletin kendine has tatları vardır. Bu tatlar o milletin yaşam özelliklerine göre şekillenir. Yerleşik hayatı tercih eden insanlar daha çok tarla ekip biçtiklerinden yemekleri de sebze ve meyve ağırlıklıdır. Göçebe toplumlar ise daha çok hayvancılık ile ilgilendiklerinden hayvansal gıdaları tercih etmişlerdir. Yıllarca süren bu durumlar sonunda insanlar kendi ilgilendikleri yemek kültürlerini geliştirerek yeni tatlarda bulmuşlardır.

Un helvası denildiğinde aklımıza elbette cenaze geliyor. Cenazelerin vazgeçilmez yiyeceklerinden olan helvanın yapımını birçoğumuz bilmeyiz. Fakat oldukça basit bir yapımı vardır un helvasının. İki su bardağı un, bir su bardağı yağ, çelik bir tencereye yağ koyulur ve kızdırılır daha sonra un üstüne eklenir ve kokusu çıkana pembeleşene kadar kızartılır. Koku çıktıktan sonra altını kısmayı unutmayın ocağın. Kısık ateşte kavrulur un daha sonra. Unun şerbeti için ise iki buçuk su bardağı su ile bir buçuk su bardağı şeker kaynatılır daha sonra bu şerbet kavrulan una eklenir. Daha sonra bu ikisi birlikte karıştırılır unun topaklanmasının önüne geçmek için kaşığın arka tarafı ile ezilir helva. Ve un helvası hazır edilir.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sulu köfte nasıl yapılır lezzetine bayılacaksınız! Sulu köfte tarifi.

Bugün yemek tanımlarımız ortasından sofraların baş tacı sulu köfteyi elmaelma.com okurlarıyla buluşturuyoruz. Yapılışı epeyce kolay ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir