Turne patates nedir? En kolay turne patates nasıl yapılır?

Son zamanlarda yemek yapmaktan çok yemeğin yapılış şekli ve teknikleri daha önem planda. Bu da TV8 kanalında yayınlanan Masterchef yarışmasındaki terimden kaynaklanıyor. Bu akşamki MasterClass da kesme teknikleri arasından turne patates trendler arasına girdi. Peki turne patates nedir? En kolay turne patates nasıl yapılır? İşte merak edilen tüm

Fransızca “tourné” kelimesinden gelen ve zaman zaman kelimenin İngilizce karşılığı ile “turned” olarak da anılan turne patates son günlerin en çok araştırılan konuları arasına girdi. Aslında bir patates doğrama tekniği olan turne patates, patates soyulduktan sonra büyüklüğüne göre 4 ya da 8 parçaya ayrılıyor ve ince uzun yumurta benzeri bir şekil alması için üstünden ve kenarlarından kesiliyor. İdeal durumda turne patatesin etrafında 7 yüzü olması gerekiyor ancak 8 yüzlü turne patates de kabul edilebilir bulunuyor.

Ürün turne edilirken çok fazla malzemenin israf edilmemesine dikkat etmek gerekiyor. Soyulduktan sonra turne aşamasında tıraşlanan parçalar ise pürelerde ve çorbalarda kullanılmak üzere kenara alınıyor.

Turne işlemi sadece patatesler için değil, havuç ya da kabak gibi sebzeler için de yapılabiliyor. Turne tekniğiyle hazırlanan sebzeler genellikle sotelendikten ya da buharda pişirildikten sonra garnitür olarak kullanılıyor.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pastane yordamı en kolay ekler nasıl yapılır? Meskende ekler yapmanın püf noktaları

Yağmurlu bir günde sıcacık kahvenizin yanında severek yiyebileceğiniz kolay ve pratik bir ekler pasta yapmak isterseniz hazırladığımız bu tanımı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir