PEELING NEDİR, NASIL YAPILIR? 4 FARKLI TARİF

Peeling nedir?

Peeling bizleri dış etkenlerden koruyan cildimizin kendini yenileyen bir yapısı vardır. Ciltteki hücreler yenilendikçe ölü hücreler dışarı atılır. Buna rağmen ölü hücreler kolay kolay vücudu terk etmezler. Deri üzerine yapışırlar ve gözenekleri tıkayarak cildin hava almasını engellerler. Bu nedenle, zamanla ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumu başlar. Bu durumlarda, ölü hücreleri temizlemek, cildin temizlenmesine yardımcı olmak amacıyla bazı işlemler yapılır. İşte bu işlemlere peeling denir. Peeling, mikro tanecikler içeren cilt temizleme ürünüdür ve bu tanecikler sayesinde gözeneklerinizi derinlemesine temizler, cildinizin ışıldamasını sağlar. Peeling vücudun her yerine yapılabilir. Özellikle ılık bir duş sonrasında uygulandığında, duş sonrası cilt gözenekleri açıldığı için oldukça yüksek verim alabilirsiniz.

Peeling nasıl yapılır?

Hazır peeling ürünleri kullanabileceğiniz gibi evde de kolaylıkla peeling hazırlayabilirsiniz. Peeling göz çevresi ve dudak kenarları hariç bütün vücuda dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulanır ve ılık su ile durulanır. Peelingi vücudunuza doğal kıllı bir fırça, lif ya da peeling eldiveni ile uygulayabilirsiniz.

Evde bulunan malzemeler ile masrafsız bir şekilde cildinizi temizleyip gerekli bakımları yapabilirsiniz.

Tarif 1: 1 tatlı kaşığı toz şeker

 1 tatlı kaşığı su

 1 tatlı kaşığı limon suyu

Tüm malzemeleri karıştırın. Karışımı göz çevresi hariç bütün yüze sürün. Beş dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın. Karışımdaki toz şeker cildi uyararak gözenekleri açacaktır. Peelingden sonra uygun bir nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirebilirsiniz.

Tarif 2: 1 kase yulaf ezmesi

 1 adet elma

 1 yemek kaşığı bal

 2-3 damla E vitamini yağı

Elmayı püre haline getirin ve tüm malzemeleri karıştırın. Karışımı dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekleyip ılık su ile yıkayın.

Tarif 3: 1 adet avokado

 1 yumurta

 1 yemek kaşığı bal

Püre haline getirilmiş avokado ve diğer malzemeleri karıştırın. Yüzünüze masaj yaparak uygulayın, 10 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

Tarif 4: 2 tatlı kaşığı kahve telvesi

 1 tatlı kaşığı yoğurt

 2 damla bitki yağı

 2 damla badem yağı

Tüm malzemeler karıştırılarak hazırlanan peelingi duş esnasında tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz. 5 dakika boyunca masaj ile uygulanan peelingi ılık su ile temizleyebilirsiniz.

About tokyo

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu

Sıcaklıklar düşer düşmez, cilt esnekliği, kuruluk ve mevsimsel lekeler yaygın olarak görülebilir. Sıcak bir yaz, çok bronzlaşma, seyahat kaynaklı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir