MOSCHINO’NUN KUKLALARI

Sürrealizm Manifestosu 2020’ye taşındı! Kuklalar, 1930’lu yıllarda Sürrealizm ve modanın buluştuğu periyodun en bariz nitelikleri ortasındaydı. Tiyatrolarda ve sürrealist yapıtlarda kullanılan kuklalar, devrin simgeleri ortasında yer alıyor. Savaş sonrasında seyahat eden sürrealizm stantlarında görülen kuklalar, neredeyse 100 yıl sonra Moschino defilesinde görüldü! Gerçek modeller yerine kuklalar ve bebekler kullanan dizayncılar edasıyla Jeremy Scott da pandemi devrinde tahminen de en yaratıcı gösterim biçimi ile karşımızdaydı. 

Haftasonu Moschino’nun İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonunu sunan Jeremy Scott, fizikî defileler tercih eden yahut dijitale yönelen markaların tersine epey farklı bir tema seçti: kukla şovu! Pandemi kaideleri altında yaratıcı sonlarını zorlamak durumunda kalan dizayncılar, her dönem izlediğimiz ‘büyüleyici’ gösteriler ile eş bedel tema arayışına girdiler. Tıpkı birkaç ay evvel Dior’un minyatür giysi koleksiyonu üzere, Moschino’nun yeni defilesi moda severlerin beğenisini topladı. Artırılmış gerçeklik gösterileri, TikTok ve Instagram canlı yayınları, seyircisiz defileler derken modadaki son durağımız kuklalar oldu!

Geçirdiğimiz bu şiddetli periyoda renk katan Jeremy Scott, ‘Strings Attached’ isimli defilesi ile mecaz yaparak Moschino dizaynlarını kuklalar üzerinde sergiledi. Toplumsal sabırsızlık, pandemi ve gelecek tasası içinde debelenen dünyaya fantastik bir ikram vermek istediğini söyleyen Scott, birkaç dakika olsa da yarattığı küçük moda dünyası ile izleyenleri keyifli etmek istediğini belirtti. Karantina sürecinden birkaç hafta evvel ilkbahar koleksiyonu için haute-couture temalarını incelemeye karar veren Scott, modanın tarihine ve değişimine dikkat çekmek istediğini söyledi. Karantinadan sonra klâsik bir defilenin seçimler ortasında olmadığını anlayan Scott, moda tarihinde yaptığı araştırmalarda sürrealizm tesirinin öne çıktığını gördü. Evvelden dediğimiz üzere ‘Theatre de la Mode’ kuklalı tiyatrolardan ilham alan Scott, Parisli tasarımcıların II. Dünya Savaşı sonrasındaki finansal sorunlar ve seyahat hudutları sebebiyle dünyaya gezen bir kuklalı tiyatro yollamalarını yeni koleksiyonunun ilham kaynağı olarak seçti. 

Tam olarak bir savaştan çıkmamış olsak da geçirdiğimiz periyodun seyahat kısıtlamaları ve toplumsal ara şartları, ‘Theatre de la Mode’ devri ile epey paralel. Fizikî defilelerin yarattığı etkiyi daha büyülü bir biçimde yaratmaya karar veren Scott, Moschino’nun sürreal esintisini özüne döndürdü. Creature Shop ile birlikte en sevdiği modellerin kuklalarını tasarlayan Scott, bu kuklalar için 40 farklı görünüm tasarladı. Evvel olağan vücutlarda tasarlanan ve dikilen kıyafetler, daha sonra kukla boyutuna uyarlandı. Modellerin yanı sıra ön sırada oturan isimlerin kuklalarını da tasarlayan Scott, kendi kuklasını yaratmayı da unutmadı! Defile görüntüsünde ön sırada Nina Garcia, ve Hamish Bowles üzere bölüm önderlerinin kuklaları görülürken gösterinin tamamı bizi hem moda tarihi seyahatine hem de küçüklüğümüze götürdü. Adeta tüm küçük kızların moda hayallerini canlandıran kuklalı defile, İlkbahar Yaz 2021 koleksiyonları ortasında en fantastik olanı diyebiliriz!

Özgün estetiğini kaybetmeden kukla boyutuna tasarlanan kıyafetler, haute-couture temellerine atıfta bulunurken, rengarenk kokteyl elbiseleri ve pelerinler izleyenleri büyüledi. 18. Yüzyıl ilhamlı işlemeli kıyafetlerin yanı sıra Moschino’nun ikonik fermuarlı dizaynlarını gördüğümüz İlkbahar 2021 koleksiyonunda hacimli elbiseler ve etekler öne çıktı diyebiliriz. Altın işlemeler, pembeler ve maviler ile en büyülü peri masallarını andıran koleksiyon, Moschino’nun dinamik ancak tıpkı vakitte sanatsal tesirini sürdürdü. 

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tommy Hilfiger Sonbahar/Kış koleksiyonu 2020

Tommy Hilfiger Sonbahar/Kış koleksiyonu 2020

2020 Sonbahar/Kış koleksiyonlarında markalardan birinci ipuçları gelmeye başladı. Pandemi sebebiyle koleksiyonlarını dijital ortamlarda tanıtan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir