Melas nedir ve ne işe fayda? Melasın bilinmeyen ziyanları ve faydaları

Son vakitlerde herkes tarafından merak edilen ve uzmanların araştırma konusu haline getirdiği melas, bilhassa de tarım ve hayvancılıkla uğraşanların dikkat ettikleri ortasında. Yem üretiminde kullanılan melas bedene yarar sağladığı kadar ziyanları da bulunuyor. Pekala bunlar neler? İşte melas hakkında tüm ayrıntılar:

Şeker fabrikalarında şeker pancarı ve şeker kamışı üretiminde fabrikasyon kademesinde şekerin fabrikasyona geri alınamayan son şurubu olan Melas şimdilerde en çok araştırılan mevzular ortasında. Kısaca melas şeker üretiminde artan yan eserdir.  Ayrıyeten ucuz olduğu için sitrik asit fermentasyonunda hammadde olarak da kullanılır. Sitrik asit, besin endüstrinde kollayıcı unsur ve limon tuzu olarak da kullanılır. İşlenen pancarın % 4’ü oranında melas elde edilir. Türkiye’de şeker kanunu gereği kota uygulaması sonucu melas üretimi giderek azalmaktadır. 2000 yılı 763.000 ton olan melas üretimi, 2003 yılında 520.000 tona düşmüştür. Melas hayvancılıkta (düşük sakkaroz oranlı melas) kömür endüstrinde, gübre üretiminde, yem üretiminde kullanılıyor.

Melas, Sorghum şurubu olarak da bilinir. Melas şurubu çoğunlukla Brezilya, Hindistan ve Küba üzere sıcak iklimli bölgelerde yetişir. Pancar melası ise ılıman iklimde yetişir. Daha çok Fransa, Amerika ve Almanya üzere ülkelerde üretilir.

MELASIN ZIYANLARI VE YAN TESIRLERI NELERDİR?

Melas bir şeker tipidir. Bu nedenle şekerin ziyanları ve yan tesirleri aslında melas için de geçerlidir. Şeker ve kanser ortasında ilgiye dikkat çeken birçok araştırma yapılmıştır.
Bilhassa nişasta bazlı şeker tüketiminin göğüs kanserini arttırdığına ait bulgular bulunmuştur. Yalnızca nişasta bazlı şeker değil başka şeker tipleri de kansere yol açar.
Ayrıyeten şeker kalp sıhhati için büyük risk faktörlerinden biridir.

MELASIN BİLİNMEYEN YARARLARI NELER?

Yem karma makinası kullanılan işletmelerde ortalama %40’a varan yem tüketimi artışı sağlamaktadır. Düzenli kullanıldığında karaciğeri güçlendirir ve direnci arttırır. İşkembeyi fazla yormaz. Şeker içeriğinden ötürü hayvanlar epeyce severek tüketir. Geçiş devirlerinde (doğumdan 21 gün evvel ve sonra) kullanılması pek çok metabolik rahatsızlığı önler. Yaz aylarında yem yemeye teşvik edici ve iştah açıcı özelliği vardır.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sulu köfte nasıl yapılır lezzetine bayılacaksınız! Sulu köfte tarifi.

Bugün yemek tanımlarımız ortasından sofraların baş tacı sulu köfteyi elmaelma.com okurlarıyla buluşturuyoruz. Yapılışı epeyce kolay ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir