Kömbe baharatı nedir ve nasıl yapılır? Kömbe baharatının püf noktaları

Lezzeti ve kokusuyla adeta mutfağı saran kömbe baharatı şimdilerde en çok aranan başlıklar arasında. Sizler de kömbe kurabiyesini yapmak isterseniz kendi ellerinizle hazırladığınız baharatı kullanabilirsiniz. Peki kömbe baharatı nasıl yapılır ve içinde neler var? işte sorunun yanıtı:

Kömbe, Gastronomi kenti Hatay’ın eşsiz lezzetlerinden olan ve kuru pasta-kurabiye şeklinde yapılan meşakkatli yolculuğun ardından çayların yanında yerlerini alıyor. Özellikle bayramlarda neredeyse her evde yapılan kömbeler, Hatay’ın künefeden sonra vazgeçilmez tatlı lezzetleri arasında yer alıyor. Çayların yanında tüketilen kömbelerin yapımında kullanılan kömbe kalıpları da kömbeler kadar önem taşıyor. Kömbenin şekil alması ve kalınlığının belirlenmesi için kullanılan kalıplar, birinci kalite ağaçlar kullanılarak ve 8 aşamadan geçirilerek üretiliyor. Yaklaşık 25-30 farklı modeli üretilen ahşap kömbe kalıpları, plastik kalıplara istinaden daha çok tercih ediliyor. Türkiye’nin dört bir yanına ahşap kömbe kalıbı gönderdiklerini ve yapılan işçiliğin çok zahmetli olduğunu söyleyen Hataylı kömbe kalıbı ustası Şahin Kadınoğlu, “7 yaşından beri baba mesleğini yapıyorum. 12 yaşında tornaya girdim. Şu an yaşım 43… Oldu bitti tornayla uğraşıyordum. Genellikle kömbe kalıplarıyla uğraşıyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafına kömbe kalıpları gönderiyoruz ve epey zahmetli bir iş. Elimizden geldiğince yetiştirmeye çalıştırıyoruz. 8 aşamadan geçiyor, önce çizim sonra kesim, kesimden sonra tornası yapılıyor, torna yapıldıktan sonra içi oyuluyor, nakışı yapılıyor. Zımparasını vuruyor, sonra da piyasaya sürüyoruz. 8-9 aşamadan sonra tamamlanıyor ve ekseri müşterilerimiz bunları beğeniyor. Ve özelliği de şu gürgeni fırlanmamış ağacı kullanıyoruz, birinci kalite ağacı kullanıyoruz. Yeter ki daha dayanıklı olsun. Ev hanımlarımızın genellikle tercih ettikleri, kullandıkları ahşap ürünleri. Bunların plastikleri var. Sağlıklı olmadığı için şu an herkes ahşap kalıpları alıyor. Desen desen modellerimiz var, yaklaşık 25-30 tane modelimiz var” dedi.

KÖMBE BAHARATI TARİFİ:

MALZEMELER

1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı zencefil tozu
1 tatlı kaşığı muskat
1 tatlı kaşığı karanfil tozu
1 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı mahlep
2-3 tane damla sakızı 

YAPILIŞI

Damla sakızını toz haline gelene kadar havanda ezin. Diğer bütün baharatları ekleyip karıştırın.

Bir kavanoza doldurup istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun…

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sulu köfte nasıl yapılır lezzetine bayılacaksınız! Sulu köfte tarifi.

Bugün yemek tanımlarımız ortasından sofraların baş tacı sulu köfteyi elmaelma.com okurlarıyla buluşturuyoruz. Yapılışı epeyce kolay ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir