Kış aylarında cildin nem dengesini koruma yolları

Kışın kuruyan derimizin bariyer tabakası zedelenir. İşte Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör’den deri bariyerimizi korumak ve cildimizin nemini optimumda tutmak için öneriler.

Soğuk hava cildi kurutur ve tahriş eder. Dermatolog Prof. Dr. Emel Güngör, Pudra.com okuyucuları için kış aylarında güneş koruyucu ve nemlendirici kullanmanın öneminden ve soğuk havalarda cildin nem dengesini korumanın püf noktalarını sıraladı.

Kış aylarında cildin nem dengesini koruma yolları

  • Çok sıcak suyla banyo yapmayın.
  • Deri pH’ı asittir, sabunlar ise alkalidir, bu nedenle deriyi kuruturlar. İdeal olan banyo temizliğinde pH değeri deri pH’sına uygun (ph 5.5) yağ dengesini ayarlayan sindet (syndet) türü temizleyiciler kullanmaktır. Ağırlıkla eczanelerde bulabileceğiniz syndet özellikli temizleyiciler standart sabunlara göre daha pahalıdır ve market ürünleri kadar kolay erişilebilir değildir. Sıvı sabunların içine bakteriyel çoğalma olmaması için antibakteriyel maddeler eklenir, ancak bu antibakteriyel maddeler cildimizi daha çok kurutur. Bu nedenle banyo temizliğinde sabun kullanılacaksa katı olanları, tercihen de zeytinyağlıları kullanın.
  • Banyodan çıktıktan ve kurulanmadan hemen sonra cildinizi nemlendirin. Nemlendiricilerin tahriş veya alerji yapma riskini azaltmak için kokusuz (parfümsüz) ve renksiz olanları tercih edin. 
  • Yüzünüz ve elleriniz soğuk hava ile temasta olduğu için daha kolay etkilenir Yüzünüze her sabah ve akşam mutlaka nemlendirici sürün.
  • Ellerinizi korumak için her yıkama sonrası nemlendirici sürmek ve dışarıda eldiven takmak önemli. Ellerimizi yıkarken de tıpkı banyo sırasında önerdiğimiz sindet türü temizleyiciler seçmeye dikkat edin.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu

Sıcaklıklar düşer düşmez, cilt esnekliği, kuruluk ve mevsimsel lekeler yaygın olarak görülebilir. Sıcak bir yaz, çok bronzlaşma, seyahat kaynaklı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir