Kilo vermeye çalışırken kaçınılması gereken yiyecekler nelerdir

Yediğiniz yiyecekler kilonuz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Tam yağlı yoğurt, hindistancevizi yağı ve yumurta gibi bazı yiyecekler kilo kaybına yardımcı olur.

Diğer gıdalar, özellikle işlenmiş ve rafine edilmiş ürünler kilo almanızı sağlayabilir .

Kilo vermeye çalışırken kaçınmanız gereken 11 yiyecek.

1. Patates Kızartması ve Patates Cipsi

Bütün patatesler sağlıklı ve doyurucu , ancak patates kızartması ve patates cipsi değildir. Kalorileri çok yüksektir ve çok fazla yemek yemek kolaydır.

Gözlemsel çalışmalarda, patates kızartması ve patates cipsi tüketmek kilo alımıyla bağlantılıdır.

Bir çalışma, patates cipsi servis başına diğer yiyeceklerden daha fazla kilo almaya katkıda bulunabileceğini bile buldu.

Dahası, fırınlanmış, kavrulmuş veya kızarmış patates, akrilamid adı verilen kansere neden olan maddeler içerebilir. Bu nedenle, sade, haşlanmış patates yemek en iyisidir.

ÖZET Patates kızartması ve patates cipsi sağlıksız ve besi. Öte yandan, bütün, haşlanmış patatesler çok sağlıklı ve sizi doldurmaya yardımcı oluyor.

 

2. Şekerli İçecekler

Soda gibi şekerle tatlandırılmış içecekler, gezegendeki en sağlıksız yiyeceklerden biridir.

Kilo alımı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve fazla tüketildiğinde sağlık açısından olumsuz etkiler yaratabilir.

Şekerli içecekler çok fazla kalori içermesine rağmen, beyniniz onları katı yiyecek gibi kaydetmez.

Sıvı şeker kalorileri kendinizi doygun hissetmez ve telafi etmek için daha az yiyecek yemezsiniz. Bunun yerine, bu kalorileri normal alımınızın üzerine eklersiniz.

Kilo verme konusunda ciddiyseniz, şekerli içeceklerden tamamen vazgeçmeyi düşünün .

ÖZET Şekerli içecekler kilonuzu ve genel sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Kilo verme hedefinizse, soda ve benzeri içeceklerden vazgeçmek büyük bir etkiye sahip olabilir.

3. Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek oldukça rafine edilir ve genellikle çok fazla şeker içerir.

Glisemik indekste yüksektir ve kan şekeri seviyenizi yükseltebilir .

9.267 kişiyle yapılan bir çalışmada, günde iki dilim (120 gram) beyaz ekmek yemenin% 40 daha fazla kilo alımı ve obezite riski ile ilişkili olduğu bulundu.

Neyse ki, geleneksel buğday ekmeğine birçok sağlıklı alternatif var . Bunlardan biri, muhtemelen piyasadaki en sağlıklı ekmek olan Hezekiel ekmeğidir .

Ancak, tüm buğday ekmeklerinde glüten bulunduğunu unutmayın. Diğer bazı seçenekler arasında oopsie ekmeği, mısır ekmeği ve badem unu ekmeği bulunur.

ÖZET Beyaz ekmek çok ince undan yapılır ve kan şekeri seviyenizi yükseltebilir ve aşırı yeme yol açabilir. Ancak, yiyebileceğiniz başka birçok ekmek türü vardır.

4. Şeker Çubukları

Şeker çubukları son derece sağlıksız. Küçük bir pakete çok fazla şeker, yağ ve rafine un ekliyorlar.

Şeker çubukları yüksek kalorili ve besin değeri düşüktür. Çikolata kaplı ortalama büyüklükte bir şeker çubuğu yaklaşık 200-300 kalori içerebilir ve ekstra büyük çubuklar daha da fazla içerebilir.

Ne yazık ki, her yerde şeker çubukları bulabilirsiniz. Tüketicileri dürtüsel olarak satın almaya teşvik etmek için stratejik olarak mağazalara bile yerleştirilirler.

Bir atıştırmalık istiyorsanız, bunun yerine bir parça meyve veya bir avuç fındık yiyin.

ÖZET Şeker çubukları şeker, rafine un ve ilave yağlar gibi sağlıksız içeriklerden oluşur. Kalorileri yüksektir, ancak çok doldurmazlar.

5. Çoğu Meyve Suları

Süpermarkette bulduğunuz meyve sularının çoğunun bütün meyve ile çok az ortak noktası vardır.

Meyve suları yüksek oranda işlenir ve şekerle doldurulur .

Aslında, daha fazla olmasa bile, soda kadar şeker ve kalori içerebilirler .

Ayrıca, meyve suyunda genellikle lif yoktur ve çiğneme gerektirmez.

Bu, bir bardak portakal suyunun dolgunluk üzerinde turuncu ile aynı etkilere sahip olmayacağı anlamına gelir , bu da kısa sürede büyük miktarlarda tüketmeyi kolaylaştırır .

Meyve suyundan uzak durun ve bunun yerine bütün meyveyi yiyin .

ÖZET Meyve suyu kalorilerde ve şekerde yüksektir, ancak genellikle lif içermez. Bütün meyveye yapışmak en iyisidir.

6. Hamur İşleri, Kurabiye ve Pastalar

Hamur işleri, kurabiyeler ve kekler, ilave şeker ve rafine un gibi sağlıksız içeriklerle doludur.

Ayrıca çok zararlı ve birçok hastalığa bağlı yapay trans yağlar içerebilirler.

Hamur işleri, kurabiyeler ve kekler çok tatmin edici değildir ve bu yüksek kalorili, düşük besinli yiyecekleri yedikten sonra muhtemelen çok hızlı bir şekilde aç kalacaksınız.

Tatlı bir şey arıyorsanız, bunun yerine bir parça bitter çikolataya ulaşın.

ÖZET Hamur işleri, kurabiyeler ve kekler genellikle büyük miktarlarda ilave şeker, rafine un ve bazen trans yağ içerir. Bu gıdalar yüksek kalorilidir ancak fazla doldurmaz.

7. Bazı Alkol Çeşitleri (Özellikle Bira)

Alkol, karbonhidrat ve proteinden daha fazla kalori veya gram başına yaklaşık 7 kalori sağlar.

Bununla birlikte, alkol ve kilo alımına ilişkin kanıtlar net değildir .

Ilımlı alkol içmek iyi görünmektedir ve aslında kilo alımında azalma ile bağlantılıdır. Ağır içme, diğer yandan, artan kilo artışı ile ilişkilidir .

Alkol türü de önemlidir. Bira kilo almaya neden olabilir, ancak ılımlı bir şekilde şarap içmek gerçekten yararlı olabilir.

ÖZET Kilo vermeye çalışıyorsanız, alkolü azaltmayı veya tamamen atlamayı düşünebilirsiniz. Küçük miktarlarda şarap iyi görünüyor.

8. Dondurma

Dondurma inanılmaz lezzetli, ama çok sağlıksız. Kalorisi yüksektir ve çoğu tip şekerle yüklenir.

Dondurmanın küçük bir kısmı arada bir iyi, ama sorun şu ki, bir oturuşta büyük miktarlarda tüketmek çok kolay.

Daha az şeker ve tam yağlı yoğurt ve meyve gibi daha sağlıklı malzemeler kullanarak kendi dondurmanızı yapmayı düşünün .

Ayrıca, kendinize küçük bir porsiyon servis edin ve çok fazla yememeniz için dondurmayı uzaklaştırın.

ÖZET Mağazadan satın alınan dondurma şekeri yüksektir ve ev yapımı dondurma daha iyi bir alternatiftir. Çok fazla dondurma yemek çok kolay olduğu için porsiyonlara dikkat etmeyi unutmayın.

9. Pizza

Pizza çok popüler bir fast food . Bununla birlikte, ticari olarak yapılan pizzalar da çok sağlıksızdır.

Kalorileri son derece yüksektir ve genellikle yüksek oranda rafine un ve işlenmiş et gibi sağlıksız bileşenler içerir .

Bir dilim pizzanın tadını çıkarmak istiyorsanız, daha sağlıklı malzemeler kullanarak evde bir tane yapmayı deneyin. Süpermarket çeşitleri çok fazla şeker içerebileceğinden ev yapımı pizza sosu da daha sağlıklıdır.

Başka bir seçenek, daha sağlıklı pizzalar yapan bir pizza yeri aramaktır.

ÖZET Ticari pizzalar genellikle yüksek oranda rafine ve işlenmiş içeriklerden yapılır. Sağlıklı malzemelerle ev yapımı bir pizza çok daha iyi bir seçenektir.

10. Yüksek Kalorili Kahve İçecekleri

Kahve biyolojik olarak aktif birkaç madde içerir, en önemlisi kafeindir .

Bu kimyasallar , en azından kısa vadede metabolizmanızı hızlandırabilir ve yağ yakımını artırabilir.

Bununla birlikte, suni krem ​​ve şeker gibi sağlıksız bileşenlerin eklenmesinin olumsuz etkileri bu olumlu etkilere ağır basmaktadır.

Yüksek kalorili kahve içecekleri aslında sodadan daha iyi değildir. Bütün bir öğüne eşit olabilecek boş kalorilerle doludurlar.

Eğer kahveyi seviyorsanız, kilo vermeye çalışırken sade, siyah kahveye yapışmak en iyisidir . Biraz krema veya süt eklemek de iyidir. Sadece şeker, yüksek kalorili kremalar ve diğer sağlıksız maddeler eklemekten kaçının.

ÖZET Sade, siyah kahve çok sağlıklı olabilir ve yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yapay içerikler içeren yüksek kalorili kahve içecekleri çok sağlıksız ve besi.

11. Şeker Katkılı Gıdalar

Eklenen şeker muhtemelen modern diyetin en kötü şeyidir. Fazla miktarlar bugün dünyanın en ciddi hastalıklarından bazılarıyla ilişkilendirilmiştir..

Eklenmiş şekeri yüksek gıdalar genellikle tonlarca boş kalori sağlar, ancak çok fazla doldurmazlar.

Çok miktarda ilave şeker içerebilecek yiyeceklere örnek olarak şekerli kahvaltılık tahıllar , granola barlar ve az yağlı, aromalı yoğurt verilebilir .

“Az yağlı” veya “yağsız” gıdaları seçerken özellikle dikkatli olmalısınız, çünkü üreticiler yağ çıkarıldığında kaybedilen lezzeti telafi etmek için genellikle çok fazla şeker eklerler.

İşte kılık değiştirmiş gerçekten abur cubur olan 15 “sağlıklı gıda” .

ÖZET Eklenen şeker, modern diyetin en sağlıksız bileşenlerinden biridir. Az yağlı ve yağsız gıdalar gibi birçok ürün sağlıklı görünür, ancak şeker yüklüdür.

Alt çizgi

Kilo kaybı için en kötü gıdalar, yüksek oranda işlenmiş abur cuburlardır. Bu gıdalara tipik olarak ilave şeker, rafine buğday ve / veya ilave yağlar yüklenir.

Bir yiyeceğin sağlıklı veya sağlıksız olup olmadığından emin değilseniz etiketi okuyun . Ancak, şeker ve yanıltıcı sağlık iddiaları için farklı isimlere dikkat edin .

Ayrıca, porsiyon boyutlarını dikkate almayı unutmayın. Fındık, kuru meyve ve peynir gibi bazı sağlıklı yiyecekler kalorisi yüksektir ve çok fazla yemek çok kolay olabilir.

Ayrıca , her bir ısırmaya yakından dikkat ettiğiniz, yiyeceklerinizi yavaşça çiğnediğiniz ve dolgunluğunuzu izlediğiniz dikkatli yeme de uygulayabilirsiniz . Bu teknik, yiyecek alımınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hızlı bir biçimde bel nasıl inceltilir? Bel inceltmenin püf noktaları

Belinizin kalınlığından şikayetçiyseniz ve ne kadar spor yapmaya çalışırsanız çalışın rastgele bir incelme fark etmediyseniz bu bilgiler işinize ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.