Kahvaltıda olmazsa olmaz 8 besin nedir, kahvaltı öğünü nedir

Kahvaltıda olmazsa olmaz 8 besin nedir, kahvaltı öğünü. Kahvaltı yaparken lütfen kendinizi zorlamayın sofradan gereksiz çok dolmuş bir mide ile kalkmayın. Vücut aklınızı kullanıyorsanız kahvaltı sonrası asla rahatsızlık hissetmiyor olmanız gerekir. Şayet kahvaltıdan sonra sofradan kalktığınızda rahatsızlık hissediyorsanız, bir yerde yanlış yapıyorsunuz demektir. İşte kahvaltıda olmaz ise olmaz olan 8 besin;

Kahvaltıda olmazsa olmaz 8 besin nedir
Kahvaltıda olmazsa olmaz 8 besin nedir

1. Karbonhidrat

Kahvaltınızda kesinlikle günlük gücünüz için gerekli olan karbonhidrat olmalı. Lakin bunu daha çok tam tahıllı bir dilim ekmek yahut materyali bol olan bir dilim börek olarak yahut çok seviyorsanız yarım simit ile almanızda fayda var. Şayet bal ve reçel tercih ederseniz çok aşırı şeker yüklendiğinizden ötürü sindirim sisteminizi tembelliğe devam ettirirsiniz. Emelimiz sindirim sisteminizi güçlendirmek ve yediğiniz her gıdayı sindirebilecek vaziyete getirmektir.

kahvaltı öğünü nedir
kahvaltı öğünü nedir

2. Süt eserleri

Kahvaltınızda kesinlikle peynir üzere bir süt eseri bulundurmalısınız. Nasıl bir inşaatta kum ve çimento yanında kirece de muhtaçlık varsa kahvaltıda da başka kahvaltılıklar yanında süt eserlerine de gereksinim vardır. Peynir ölçüsü kişinin gereksinimine nazaran ve zevkine nazaran farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle ölçüye ve çeşide bağlı kalmaksızın sizin için değerli olanın bir çeşit peynirin de kahvaltı sofranızda yerini almasıdır.

3. Zeytin

Zeytin de kahvaltıda değerli bir yiyecektir. Zeytinin de çeşidi ve ölçüsü büsbütün şahsa özeldir. Hatta kişinin vakit içerisinde isteğine bağlı da değişebilir. Ancak benim teklifim her kahvaltı masasında kesinlikle olması gereken bir yiyecek unsurudur.

4. Yumurta

Yumurta ise yeniden olmaz ise olmazlarımız ortasında yer alır. Şayet göbek ve basenlerimizden kurtulmak istiyorsak öncelikle vücudumuzun yapısının sağlamlaşması gerekir. Bu nedenle vücut yapı taşı olan protein kıymetlidir. Yumurta ise kahvaltı sofranızdaki en değerli protein kaynaklarından birisidir.

Yumurtayı ister rafadan ister haşlama isterseniz de yağda kızartma olarak yapabilirsiniz. Çok çeşitli formda yumurtayı tüketebilirsiniz. Omlet yapmanızdan tutun da menemen dahi yapabilirsiniz. Hatta çılbır üzere çok farklı pişirme formüllerini de kullanarak farklı bir tat yakalayabilirsiniz.

5. Kuru kayısı

Kahvaltıda kuru kayısı, kuru incir yahut hurma yemenizi de öneriyoruz. Şayet kabızlık üzere bir sorununuz varsa bu saydıklarımdan her sabah 2-3 adet yiyebilirsiniz. Lakin kabızlık sorununuz yoksa 2-3 günde bir yeseniz de olur.

6. Yeşillik

Kahvaltıda yeşillikler de hem hazmın kolaylaşmasını hem de ekstra vitamin ve mineral muhtaçlığının karşılanması için kıymetlidir. Unutmayın yeşil sebzelerde de bitkisel proteinler ve karbonhidrat kaynağı da vardır. Kahvaltımızı ne kadar çeşitlendirirsek hem hazmını kolaylaştırır hem de daha çeşitli besin unsurları almış olmamızdan ötürü vücudun kendisini yapılandırmasını kolaylaştırmış oluruz.

7. Meyve

Mevsim Meyveleri kahvaltının bir bakıma olmaz ise olmazlarından birisidir. Her türlü mevsim meyvesini güzelce yıkadıktan sonra kabukları ile birlikte yememizde hiç bir sakınca yoktur. Meyveler vitamin ve mineral deposu olarak anılsa da içerdikleri yüksek oranda lif ile sindirim fonksiyonunu de rahatlatırlar. Bu nedenle kahvaltı masamızda az da olsa meyveye yer açmamız sağlıklı beslenmemiz açısından kıymetlidir. Aslında bir avuç dolusu meyveden daha çok yememenizi de tavsiye ediyorum.

8. Badem, fındık ve ceviz

Badem, fındık ve ceviz sizin tekrar küçülmenizde bebeklerdeki anne sütü kadar kıymetlidir. Bu yağlı tohumların içerdiği fito kolesterol kaynağı hem kan kolesterol seviyesini dengeleyecek hem de kolajen ve elastin fibiril üretimine katkıda bulunacaktır. Tıpkı vakitte yüksek güç içerdiği için az yediğimiz ekmek hamur işi tipi besinlerin da eksiğini kapatarak tatlı ve hamur işi isteğimizi engelleyecektir.

Bu tıp bir kahvaltı yaptığımızda ölçüsünü ve çeşidini kendimize nazaran ayarlayarak çok âlâ doyarız ve bu kahvaltı bizim beslenmemizi ve akşama vücudumuzun tekrar yapılanmasını sağlar.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hızlı bir biçimde bel nasıl inceltilir? Bel inceltmenin püf noktaları

Belinizin kalınlığından şikayetçiyseniz ve ne kadar spor yapmaya çalışırsanız çalışın rastgele bir incelme fark etmediyseniz bu bilgiler işinize ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.