Kadınlarda estetiğin sağlık açısından önemi

Kadınlarda estetiğin sağlık açısından önemi Asırlar uzunluğu devam eden güzelleşme dileğiyle hayatlarını, sıhhatlerini bile hiçe sayan bayanların öyküleri mevcut. Tarihte Japonya’da küçük ayaklara sahip olmak için uygulanan ‘lotus ayak’ süreci bunlardan bir tanesi. Günümüz teknolojisiyle artık estetik operasyonlarıyla güzelleşmenin ötesinde ömür kalitesini artırma süreçleri de uygulanmaktadır. Özellik son vakitlerde popüleritisini artıran genital estetik süreçleri hakkında bilgi veren Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer, uygulama sistemlerini anlattı.

Kadınlarda estetiğin sağlık açısından önemi
Kadınlarda estetiğin sağlık açısından önemi
“Estetik cerahisi, oluşan deformasyonların düzeltilmesidir”

”Bilinen birinci medeniyetlerden beri insanoğlu yalnızca yaşamak ve soyunu sürdürmekle ilgilenmemiş, bulunduğu çevreyi ve kendini her çeşit aksesuar ve sanatsal yapıyla güzelleştirmeye çalışmıştır. Şimdi cerrahi operasyonların bilinmediği devirlerde bile beşerler dövmeler, bedene yapılan piercingler üzere uygulamalarla vücut algılarında değişiklikler yapmaya, daha gösterişli ve daha çarpıcı görünmeye çalışmışlardır. Temel olarak estetik cerrahinin çıkış maksadı doğuştan gelen ya da sonradan ortaya çıkan deformasyonların düzeltilmesidir. Bu deformasyonlar hastanın günlük ömrünü olumsuz tarafta etkileyecek seviyede olabileceği üzere yalnızca kişinin öz inancını zedeleyen ufak sorunlar de olabilir. Özellikle jinekolojik estetik sorunlar hastaların tabiplerine bile çekindikleri, hatta ve hatta eşleriyle bile konuşamadıkları mahrem hususlar olarak görülmektedir. Bizim toplumumuz üzere cinselliğin tabu olarak kabul edildiği, gençlere bu bahiste hiçbir eğitimin verilmediği ülkelerde kişi kendi genital bölgesinin olağan mi olağandışı mi olduğunu internetten araştırarak ya da en az kendisi kadar bilgisiz olan akranları ile konuşarak anlamaya çalışmaktadır.” Öncelikle ailelerin bu mevzuda bilinçlenmesinin değerini vurgulayan Sönmezer, ”bazı klasik aile yapılarında bu durumun mümkün olamadığını bu nedenle 18 yaşını geçmiş olan her genç kızımızın kendi isteğiyle bir jinekoloji uzmanına muayene olup bilgi alabileceğini” belirtiyor.

Genital estetik operasyonlar yalnızca estetik emelli süreçler olmayıp, cinsel sıhhatin korunmasını da gayeler diyen Op. Dr. Meral Sönmezer, ”Bekar ya da evli bir bayanın genital bölgesinde kendisini rahatsız eden, gündelik yaşantısında konforunu olumsuz istikamette etkileyen, sık vajinal enfeksiyona yol açan, kişinin cinsel partneri ile birleşmesi esnasında ağrı, acı ya da özgüvenini olumsuz etkileyecek derecede rahatsızlık hissi yaratan bütün hastalıkların cerrahi tekniker ve lazer, dolgu yahut mezoterapi cerrahi olmayan teknikler ile tahlilinin tümüne verilen isimdir” formunda bir açıklamada bulundu.

Uygulamalar bölgeye nazaran çeşitlilik gösterir
Uygulamalar bölgeye nazaran çeşitlilik gösterir
Uygulamalar bölgeye nazaran çeşitlilik gösterir

Dr.Sönmezer, kelamlarında hangi operasyonların genital estetik kavramı içine dahil edildiğini şöyle belirtti; ”En başta belirttiğim üzere bayan genital bölgesinin vajinadan itibaren başlayan dış organlarını ilgilendiren tüm operasyonlar estetik genital estetik kavramına dahildir. Bunları kısa başlıklar altında toplamam gerekirse, Vajinoplasti; vajinanın daraltılması sürecine verilen isimdir. Bu süreç cerrahi operasyonla yapılabileceği üzere hafif hadiselerde lazer ile de tahlili mümkündür. Bilhassa gebelik geçirmiş hanımlarda vajinal doğum olmasa bile gebelik esnasında salgılanan relaksin üzere hormonlar bedenimizde karın, basen, bacak ve vajina üzere birçok bölgede sarkmaya yol açar. Vajinada oluşan sarkma sonucunda bağlantıda eşini hissedememe yahut vajinadan gaz gelmesi üzere nahoş durumlar ortaya çıkabilmektedir. Labioplasti; genital bölgede üzeri tüylerle kaplı dış dudakların içinde yer alan daha gevşek ve koyu renkli olan iç dudakların küçültülmesi ve renginin açılması sürecidir. Sarkık ve kalın labialar dar çamaşır yahut tayt giyildiğinde genital bölgede bariz bir kabarıklık oluşturmasının yanı sıra genç kızlardaki sık mantar enfeksiyonlarının da en değerli nedeni olmaktadır. Evlendikten sonra ilgi esnasında penis ile birlikte içe kaçması nedeniyle ağrılı cinsel bağlantının de değerli nedenlerinden biri olmaktadır. Labio majöroplasti; üzeri tüylerle kaplı olan ve midye biçiminde diye nitelendirilen dış dudaklara yapılan operasyonlardır. Bu dudaklar olağandan çok tombulsa küçültülebilir yahut çok sönük ve pörsük ise yağ dolgusu yahut hyalüronik asit dolgusu ile doldurulabilir. Hudoplasti; klitoris etrafındaki ağır katlantıların düzeltilmesi sürecine verilen isimdir. Orgazm Aşısı; vajinanın içinde ön duvarda yer alan G noktasını uyarılmasını sağlayan ve cinsel hazzı artıran bir süreçtir. G Noktası Büyütme; G noktasının altına dolgu yapılarak bu bölgenin hassaslığının artırılmasıdır. Vajinal Renk Açma; vakit içinde ağda uygulaması, kilo alımı ya da hormonal değişikliklere bağlı oluşan genital bölgedeki renk yoğunlaşmasının karbondioksit lazer, peelingler yahut çeşitli mezoterapi serumları ile renginin açılmasıdır. Vajina gençleştirme; bilhassa menopoz sonrası oluşan kuruluk ve bağlantıda yanma şikayetleri için uygulanan lazer ve makul noktalara enjeksiyonlar yapılarak vajinanın yenilenmesi sürecidir. Mons bölgesinin küçültülmesi; bilhassa kilolu genç kızlarımızda bikiniden ve pantolondan dışarı taşacak kadar besbelli olan üçgen formundaki mons pubis bölgesindeki yağların liposuction yahut lipolitik hususlarla eritilmesidir.” dedi.

Birçok bayanın doktora gitmeye çekindiği için bu problemlerle yaşamaya devam ettiğini ve hatta bu nedenle evliliklerin bitme noktasına gelebildiğini belirten Op. Dr. Meral Sönmezer “belki de tahlili son derece kolay bir sorun nedeniyle evlilik hayatınızı kabusa dönüştürmeyin, bir uzmandan yardım alarak hem özgüvenininizi geri kazanabilir hem de bağınızı güzelleştirebilirsiniz” dedi.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu

Sıcaklıklar düşer düşmez, cilt esnekliği, kuruluk ve mevsimsel lekeler yaygın olarak görülebilir. Sıcak bir yaz, çok bronzlaşma, seyahat kaynaklı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir