Japon Su Terapisi Kilo Kaybına Yardımcı Olur mu?

Japon su terapisi, sabah ilk iş olarak birkaç bardak oda sıcaklığında su içme pratiğidir.

Ayrıca yemek ve atıştırmalıklar arasında uzun aralarla 15 dakikalık katı yemek pencerelerini teşvik eder.

Bazı insanlar bu alışkanlığın sağlıklarının belirli yönlerini iyileştirdiğini bildirirken, birçoğu bunun kilo kaybı için etkili bir araç olup olmadığını merak ediyor.

Bu makalede, Japon su tedavisinin kilo vermek için çalışıp çalışmadığı açıklanmaktadır.

Kilo kaybı için su tedavisi
Özellikle Japon su terapisi üzerine birkaç bilimsel çalışma yapılmıştır ve benzer su tüketimi kalıpları için kilo kaybı kanıtı karışıktır.

Bununla birlikte, su terapisinin hidrasyon bileşeni kilo kaybına yardımcı olabilir .

Genel diyet kaliteniz ve egzersiz seviyeleriniz gibi diğer birçok faktörün de rol oynadığını unutmayın.

Hidrasyon kilo kaybını destekleyebilir
Su midenizde yer kapladığından daha fazla su içmek doldurma etkisine sahip olabilir. Buna karşılık, istenmeyen kilo alımına katkıda bulunabilecek istek ve aşırı yeme önleyebilir (1Güvenilir Kaynak).

Bir çalışma, yemekten 30 dakika önce 2.1 bardak (500 mL) su içen aşırı kilolu veya obezitesi olan yetişkinlerin, yemekten önce sıvı içmeyen yetişkinlerden% 13 daha az yemek yediğini buldu (2Güvenilir Kaynak).

Orta ağırlıktaki erkeklerde yapılan bir başka çalışma da benzer sonuçlar verdi (3Güvenilir Kaynak).

Dahası, bir gözden geçirme, içme suyunun yetişkinlerde dinlenme enerjisi harcamasını (REE) önemli ölçüde artırdığını buldu. REE, vücudunuzun dinlenirken yaktığı kalori miktarını ifade eder (4Güvenilir Kaynak).

Ek olarak, araştırmalar, şekerle tatlandırılmış içeceklerin su ile değiştirilmesinin , kilo alımını teşvik edebilecek kalori alımını azaltabileceğini göstermektedir (5Güvenilir Kaynak, 6Güvenilir Kaynak).

Son olarak, 15 dakikalık yeme pencereleri ve öğünler ve atıştırmalıklar arasındaki molalar kalori alımını daha da azaltabilir.

Çalışma sonuçları karışık
Bununla birlikte, bazı çalışmalar hidrasyonun kilo kaybı etkilerinin olmadığını gözlemlemiştir (7Güvenilir Kaynak).

Bazı çalışmalar, su terapisinin 15 dakikalık yeme pencerelerinin uzun süreli kilo kaybına zarar verebileceğini önermektedir, çünkü bağırsaklarınız beyninizin dolu olduğunu bildirmek için zamana sahip değildir. Sonuç olarak , çok hızlı, çok hızlı yiyebilirsiniz (8Güvenilir Kaynak).

Bir çalışma, hızlı yemek yiyen çocukların kilo almayanlara göre üç kat fazla kilo alma eğiliminde olduklarını buldu (9Güvenilir Kaynak).

Tersine, yavaş yemek daha düşük aşırı kilo riski ile ilişkilidir (10Güvenilir Kaynak).

Araştırmalar ayrıca kalori kısıtlamasının başlangıçtaki kilo kaybına neden olabileceğini, ancak açlık hormonu grelin seviyelerini artırma eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu, kilo veren kişilerin sadece% 20’sinin uzun vadede kalmamasının bir nedeni olabilir (11Güvenilir Kaynak, 12Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Yeterli hidrasyon dolgunluğu artırabilir ve aşırı yemeyi önleyebilirken, Japon su terapisinin kilo kaybı üzerindeki spesifik etkileri hakkında araştırmalar yoktur.

Su terapisi nasıl çalışır?
Su terapisi Japonya’da ortaya çıkarken, ağız ağzı sayesinde dünya çapında popüler hale gelmiştir.

Japon su terapisinin nasıl çalıştığının iki ana bileşeni vardır.

İlk olarak, su terapisi savunucuları, her sabah, herhangi bir yiyecek veya içecekten 45 dakika önce aç karnına dört ila beş 6 ons (180 mL) oda sıcaklığında su içirler. (Başlangıçta, sadece 1-2 bardakla başlamayı ve miktarı yavaş yavaş artırmayı düşünün.)

Daha sonra, susuzluklarınıza dikkat ederek, normalde yaptığınız gibi gün boyunca su içersiniz.

Buna ek olarak, çoğu savunucu, başka bir şey yemeden veya içmeden en az 2 saat arayla, bir seferde sadece 15 dakika yemek yemenizi önerir.

Hiçbir kısıtlama su terapisinde ne veya ne kadar yediğinizi sınırlasa da, sürdürülebilir kilo kaybı sağlıklı beslenme seçenekleri gerektirir sadece hidrasyon için değil .

Belirli bir süre boyunca su terapisini takip etmek istemeseniz de, bazı insanlar birkaç hafta ila ay içinde fayda bildirir ve sonuçları yaşadıkları sürece uygulamaya devam ederler.

Araştırma ne diyor?
Destekçiler, su terapisinin sindirim sisteminizi temizlemeye yardımcı olduğunu, bağırsak sağlığını iyileştirdiğini, kabızlığı önlediğini ve tip 2 diyabet, kanser ve yüksek tansiyon gibi durum riskinizi azalttığını iddia ediyor. Ancak, hiçbir bilimsel kanıt bu iddiaları desteklememektedir.

Yine de, yeterince su içmek sizi nemli tutar, bu da optimum beyin fonksiyonunu teşvik edebilir , enerji seviyelerini ve kan basıncını , ayrıca baş ağrılarını, kabızlığı ve böbrek taşlarını önleyebilir (13Güvenilir Kaynak, 14Güvenilir Kaynak, 15Güvenilir Kaynak, 16Güvenilir Kaynak).

Temel su ihtiyaçlarının kişiye göre değiştiğini unutmayın . Günde 8 bardak (1,9 litre) yaygın bir öneri olsa da, bu miktarın arkasındaki bilimsel kanıtlar eksiktir (17Güvenilir Kaynak).

Yine de, bu önerileri uygularsanız su terapisi günlük su ihtiyaçlarınızın yaklaşık yarısını karşılayabilir.

ÖZET
Japon su terapisi, sabahları oda sıcaklığında su içmeyi ve sınırlı bir yemek tarifesini takip etmeyi içerir. Hiçbir araştırma sağlık iddialarını desteklemez, ancak uygun hidrasyon faydalıdır.

Potansiyel risk
Yeterli hidrasyon genel sağlık için faydalı olsa da, çok fazla su içmek mümkündür.

Su zehirlenmesi olarak da adlandırılan aşırı hidrasyon , kısa sürede çok miktarda su içtiğinizde ortaya çıkar.

Bu, kan dolaşımınızdaki sodyum konsantrasyonunu ciddi şekilde düşürebilir ve hiponatremi adı verilen tehlikeli bir duruma yol açabilir . Buna karşılık, bu tedavi edilmezse bulantı, kusma, nöbetler, koma ve hatta ölüme neden olabilir (18Güvenilir Kaynak, 19Güvenilir Kaynak).

Hiponatremi normal olarak çalışan böbrekleri olan sağlıklı insanlar arasında nadir olmakla birlikte, sağlıklı böbreklerin filtreleyebileceği maksimum su miktarından daha fazla içmekten kaçınmak en iyisidir – saatte yaklaşık 4 bardak (945 mL) (20Güvenilir Kaynak).

Sabahları önerilen 4-5 bardak su içmek çoğu yetişkin için güvenli olsa da, bazı insanlar için rahat ve güvenli bir şekilde tüketmek çok fazla su olabilir. Rahatsız hissetmeye başlarsanız vücudunuzu dinleyin ve içme suyunu durdurun.

ÖZET
Japon su terapisinin kısa bir süre boyunca önerdiğinden daha fazla su içerseniz, aşırı hidrasyon riski taşırsınız.

Sonuç Olarak

Japon su terapisi , kilo kaybı yararları için lanse edildi, ancak bu etkiyi desteklemek için yetersiz bilimsel kanıt var.

Yine de, yeterli hidrasyon, kendinizi tam olarak hissetmenize ve aşırı yemeyi önleyerek kilo kaybı üzerinde olumlu etkilere yol açabilir .

Bununla birlikte, hidrasyon kilo kaybı bulmacasının sadece bir parçasıdır ve Japon su terapisi aşırı kısıtlayıcı kalori alımını sağlayabilir – bu da hızlı yiyecek alımına ve kilo alımına yol açabilir.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hızlı bir biçimde bel nasıl inceltilir? Bel inceltmenin püf noktaları

Belinizin kalınlığından şikayetçiyseniz ve ne kadar spor yapmaya çalışırsanız çalışın rastgele bir incelme fark etmediyseniz bu bilgiler işinize ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir