Hünnap meyvesinin yararları nelerdir? Hünnap çayı nasıl yapılır?

Hünnap meyvesinin yararları nelerdir? Hünnap çayı nasıl yapılır? Bursa’nın köylerinden toplanan tezgahlarda yerini alan hünnap bedendeki radikal hücreleri temizlemede epey tesirlidir. B vitaminleri kompleksi bakımından varlıklı olan hünnap, kemiklerin güçlenmesini artırır. Kanı temizleyen ve karaciğeri güçlendiren hünnap hakkında sizler için merak edilenleri araştırdık. Çiğ olarak tüketildiği üzere kurutularak çayı da yapılır. Pekala hünnap meyvesinin yararları nelerdir?

Cehrigiller ailesine ilişkin bir ağaç cinsinde yetişen hünnap meyvesi birinci olarak yeşil bir renkte gelişir. Sonbahar güneşinde bekleyen meyve vakitle kırmızı ve kahve rengi ortası bir renge bürünür. Dış yüzeyi hafif sert olan hünnap manzara olarak zeytine emsal. Yabani olarak bulunduğu üzere bahçelerde özel olarak da yetiştirilir. Yeşil hali ekşi bir tada sahipken rengi yoğunlaştıkça tadı da tatlılaşır. Çin’den tüm dünyaya yayılan bu meyve alternatif tıpta sıkça kullanılan doğal ilaçtır. Kuzey Afrika, Suriye ve Hindistan’da da bulunur. İklim şartlarına çabucak ayak uyduran bir ağaca sahiptir. Ülkemizde Marmara, Batı ve Güney Anadaolu’da da yetiştirilir. İçeriğinde doğal şeker bulunan meyve kurutulup çay ile birlikte tüketilir. İçeriğinde yüzde 85 oranda C vitamini bulunduran az meyvelerdendir. Bu özelliği sayesinde bir avucu tüm bedeni toksinlerden arındırır. Bağışıklığı güçlendirir. 100 gramlık hünnapta yüzde 7 A vitamini, yüzde 20 B vitamini ayrıyeten demir, manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve sodyum bulunuyor. Hünnapla ilgili yapılan çalışmalarda meyvenin kanserli hücrelerin oluşumunu azaltığı biliniyor. Varlıklı bir içeriğe sahip olan hünnap meyvesi doğal bir sakinleştirici özelliği vardır. Ayrıyeten alternatif tıp uzmanlarının tekliflerine nazaran Hünnap kandaki iltihabı temizliyor. Karaciğer ve kalbin daha fonkisyonlu çalışmasını destekliyor.

KAÇ ÇEŞİT HÜNNAP VARDIR?

Yapılan araştırmalarda 10’un üzerinde hünnap çeşidi bulunmaktadır. Li Hünnap en fazla tercih edilen çeşididir. Mayıs ayında taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Jin ise hünnap meyvesinin en kusursuz yüzeyine sahiptir. Kurduktan sonra toplanarak tüketilir. Çin’de yetişen çeşitleri ise Globe ve Honey Jar’dır. Bunlar Çin’in kültür meyvesidir. Dünay’da en çok yetiştirilen hünnap çeşidi ise Lang’tır. Lang, biçim olarak armuta benzeri kuru halde yenir. İçinde en fazla şekere sahip olan çeşit ise Sugar Cane’dir.

HÜNNAP ÇAYI FAYDALARI?
HÜNNAP ÇAYI FAYDALARI?
HÜNNAP ÇAYI FAYDALARI?

Güçlü bir toksin atıcı olan hünnap, çay halde tüketildiğinde de tesirlidir. Bilhassa idrar söktürücü özelliği sayesinde mesane ve böbreklerde kum taş oluşumunu önler. Bunun yanı sıra hünnap çayı yağ yakımında da tesirlidir. Bedendeki virüsleri temizler. Boğazı rahatlatır. Sindirimi düzenler. Mide ve bağırsaklara yarar sağlar.

HÜNNAP MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?
HÜNNAP MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?
HÜNNAP MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanılan boğaz enfeksiyonlarına yeterli gelen öksürük krizlerini kesmede birebir yarar sağlayan besinlerden biridir. İçerdiği pektin unsuru boğazlardaki tüm balgamı sökerek atmanıza yardımcı olur. Astım ve teneffüs hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Çabucak çabucak herkesin kimi yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden ötürü yaşadığı kabızlık rahatsızlığına âlâ gelir. Sindirimi kolaylaştırarak mide ve bağırsaklardaki ziyanlı bakterilerin oranını azaltır. Uzun müddet de tok tutarak kilo vermenize bile yardımcı olur. Ayrıyeten kilo verirken güç kaybı yaşamanızı önler.

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri toksinlerden arındırır. Böylelikle cilt sorunlarına yakalanma riskini azaltır. Bağışıklığı güçlendirerek riskli hastalıklara yakalanmayı mahzurlar. Uzmanlar bilhassa bu meyvenin sonbahar aylarında sistemli tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Günde bir avuç tüketildiğinde bağışıklık sisteminizi süratli bir halde güçlendirir. Kemik ve kas kaybını önler. Çiğ olarak tüketilen bu meyve tükürükteki ziyanlı salınımların oranını azaltarak ağız ve diş sıhhatini da korur.

Potasyum bedendeki hücrelerin daha sağlıklı işlemesini sağlar. Bu yüzden bedenin günlük muhtaçlık duyduğu minerallerin başında gelir. Hünnap bu bakımından varlıklı bir meyvedir. Bir fincana yakın tüketildiğinde bedenin potasyum muhtaçlığının yüzde 70’ini karşılar.

Yapılan araştırmalara nazaran hünnap içerdiği unsurlar sayesinde hudut sisteminin yapısını korur. Bu yüzden kişinin çabuk sonlanmasını ya da gerilim üzere ruhsal durumlar yaşamasının önüne geçmesini takviyeler. Güçlü bir antidepresan ilaç vazifesi görür.

HÜNNABIN ZARARI VAR MIDIR?
HÜNNABIN ZARARI VAR MIDIR?

HÜNNABIN ZARARI VAR MIDIR?

Tam olarak ziyanının ne olduğu bilinmez fakat uzmanlar her besinde olduğu üzere hünnabın da tüketiminde çoka kaçılmaması öneriliyor. Bunun yanı sıra kronik hastalar ve gebeler tüketmeden evvel uzmanlarına istişareli. Hünnap yararlı bir meyvedir. Bu yüzden yararlarını elde etmek için kâfi porsiyonda tüketilmesi gerekir. Birçok alternatif tıp uzmanı hünnabın gün içinde bir avuç tüketilmesinin kâfi olacağını belirtiyor.

Hünnap besin değeri
Hünnap besin değeri

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom (rahim fibroidleri), rahminizin içinde ve üzerinde büyüyebilen yaygın bir kanserli olmayan tümör cinsidir. Tüm miyomlar belirtilere neden ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.