HOŞ GELDİN KIŞ HOŞ GELDİN GRİP

Yağmurların gelmesi ile birlikte havalar soğudu. Artık grip salgınlarına karşı daha dikkatli olmak çok önemli. Özellikle okul, hastane, Pazar yeri gibi kalabalık alanlarda grip ve benzeri hastalıkların bulaşması içten bile değil. Salgın hastalıklardan korunmanın en etkili yöntemi nedir? C vitamini. Bu mevsimde bol bol meyve tüketmeli ve vitamin değeri yüksek, özellikle sebze ağırlıklı, beslenmek gerekiyor. Ayrıca kuru baklagillerden ve çeşitli balık türlerinden haftada en az bir defa, en çok da çocuklara yedirmek gerekiyor. Tüm bu önlemlere rağmen hastalıklar yakanızı bir türlü bırakmıyorsa bir yerde eksik ya da yanlış bir şey var demektir.

Temizlik Hastalıkların Baş Düşmanı

Temizlik çok önemli. Enfeksiyonel hastalıklar, özellikle grip salgını, en çok ellerden ve ağız yoluyla bulaşır. Okuldan ve işten eve her geldiğinizde ellerinizi ve ayaklarınızı sabunla ve mümkünse soğuk su ile yıkayın. Ev sık sık havalandırılmalı ve her gün düzenli olarak evdeki tozlar nemli bir bezle alınmalı, ev akarlarının azaltılması burun deliklerindeki tıkanıklığın giderilmesi için önemli. Ayrıca alerjisi olan kişilerin bu tür işlemleri maske takarak yapması gerekiyor. Para ile temas edildikten sonra, tokalaşmalardan sonra en azından ıslak mendile kolonya döküp eller dezenfekte edilmeli. Bilinmeli ki ıslak mendiller de çok masum değiller. Kıyafetlerde yumuşatıcı yerine sirke ve lavanta yağı koyulmalı. Ayrıca deterjan olarak en azından toz yerine sıvı deterjan kullanılmalı. En önemli ayrıntı ise kimse kimsenin bardağını, kaşığını, tabağını kullanmamalı. El öpmek, yanak yanağa öpüşmek gibi milli geleneklerimizde hastalık bulaşması için yeterli sebep. Tüm saydıklarımızı yeteri kadar uygulayamıyorsanız, bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Püf Noktaları

Grip salgını önlenmesi o kadar zor bir hastalık değil aslında. Çöpe attığımız birçok kabuğun ve kemiklerin, besin değerleri yediğimiz kısımlardaki besin değerlerinden çok daha yüksek. Bu bakımdan tavuk veya et fark etmez kemiklerin suyunu çorbada kullanabilir veya kaynatıp suyunu sonra kullanılmak üzere dondurucu da saklayabilirsiniz. Meyve kabuklarından harika bir atom çayı yapıp bal ile çocuklara içirebilir hatta dostlarınıza siyah çay yerine ikram edebilirsiniz. Kendiniz ve sevdikleriniz bol bol su tüketmeli ve vakit buldukça ruhsal terapi yapmalısınız. Ruhsal terapinin en iyi yöntemi çocuklarınızla vakit geçirmektir.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom (rahim fibroidleri), rahminizin içinde ve üzerinde büyüyebilen yaygın bir kanserli olmayan tümör cinsidir. Tüm miyomlar belirtilere neden ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir