Hamilelikte Doğru Beslenme İçin Altın Öneriler

Hamilelik döneminde; anne, kendisi ile beraber karnında gelişen bebeğini de besleyecek şekilde, yeterli miktarda beslenmelidir. Bu süreçte anne adayı, yeterli ve düzenli beslenemez ise hem kendi sağlığını hem de bebek sağlığını tehlikeye atabilir, bebeğin doğduktan sonra sağlıklı olarak gelişmesini engelleyebilir. Peki hamilelik sürecinde anne adayı nasıl beslenmelidir ?

1 ) Vücudun ve bebeğin su ihtiyacını karşılamak için bol bol su tüketilmeli, bağırsak sindirimi susuz bırakılmamalı ve kabızlığın oluşması engellenmelidir.

2 ) Hamilelik süresince yediğiniz yemeklere azami dikkat etmeli ve gün içinde ara öğünlerr dahil olmak üzere 6 – 8 öğün yemelisiniz. Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, bebeğin gelişimine katkısı olan minarelleri içeren besinler tercih edilmelidir.

3 ) Hamilelikte vücutta meydana gelen hormonal değişimlerin olumsuz etkilerini en aza indirmek için lif bakımından zengin besinler ile beslenmelisiniz. Bu şekilde hem mide ve bağırsak sindirimine yardımcı olursunuz hem de bağırsak rahatsızlıklarının oluşmasına ve bakteri birikmesine engel olmuş olursunuz.

4 ) Hafta da en az bir gün olmak üzere 3 kez balık yemeye çalışın. Balıkta bulunan omega 3 ve kalsiyum minarelleri bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle bol bol balık tüketmelisiniz.

5 ) Kafein bakımından zengin içerikli olan çay, kahve, kola gibi içecekleri hayatınızdan çıkarın veya minimum eviyeye indirin. Kafeinin çok alınması durumunda erken doğuma yol açtığı yapılan çalışmalar sonucu tescillenmiş, kafeinin uyku problemi oluşturması durumunda metabolizmanız hep çok yavaş çalışacağından bebeğin gelişimi yavaş olacaktır.

6 ) Anne karnında bebeğin gelişiminin normal olması için gerekli olan vitaminlerin doğal yollarla alınması gereklidir. Hamilelik süresince besin çeşitliliği sağlanmalı ve sevmeseniz dahi her çeşit besini tüketmelisiniz.

7 ) Aşırı tatlandırıcı kullanılmış, yapay katkı maddesince zengin hazır besinleri tüketmemelisiniz. İşlenmiş besinlerden olabildiğince uzak durmalı, köy yumurtası, köy peyniri, evde yapılmış reçeller, ev yemekleri gibi besinlere ağırlık vermelisiniz.

Bu önerileri dikkate alarak, hamilelik süresince sağlıklı beslenmeli ve hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını riske atmamalısınız. Sağlıklı bir doğum yapabilmeniz için beslenmenize dikkat etmelisiniz.

About modabukucu

One comment

  1. burdaki önemli hususlardan biriside kansızlığada dikkat edilmesi gerekli. https://www.annemce.com/hamilelik/hamilelikte-kansizliga-ne-iyi-gelir.html burda kansızlıkla ilgili bu yazıdanda baya bilgi edinmiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir