Graffitti patlıcan nedir ve nasıl pişirilir? Graffitti patlıcan yemeği tanımı

Son günlerde ismini sıkça duyduğumuz graffitti patlıcan İtalyan patlıcanına hem hal hem de ebatta benziyor. Süratli pişen patlıcan cinslerinden biri de olan Graffittinin lezzet olarak bir farkı yoktur. Gelin birlikte Graffitti patlıcanı yakından inceleyelim….

Graffiti patlıcanları, mor ve fildişi renginde rengârenk renklendirilmiş, gözyaşı dökülmüş formlu patlıcanlardır. Güçlü ve meyveli aromalı etlere sahip olduğu için, grafiti patlıcan çiğ ve pişmiş olarak yenir.  Şekil itibariyle graffitti ismini alan bu patlıcan tipi başka çeşitlere nazaran daha az acı ve çok daha tatlı. Manavda, pazarda yahut marketlerde görüp şaşırdığımız bu patlıcan çeşidi, süngerimsi bir yapıya sahip değildir. Bu yüzden çarçabuk pişebilir. Graffitti patlıcanda en uygun lezzeti yakalamak için ızgara yahut tavada kızartmayı deneyebilirsiniz. Alışık olmadığımız için genelde koyu mor patlıcanları tercih ederiz yemeklerimizde lakin nitekim bu graffittileri de bir sefer olsun denemelisiniz. Rengi sıra dışı olan bu patlıcanlar epeyce kolay bir formda pişiriliyorlar. Bu ikonik zerzevattan sote, ızgara ya da kızartmalar yapabilirsiniz.

GRAFİTTİ PATLICAN NASIL PİŞER?

Izgarada pişirmek için; Patlıcanları alacalı soyun ve orta kalınlıkta halkalar formunda hazırlayın. Izgaraya koymadan evvel iki yüzünü de mutfak fırçası yardımıyla yağlayın. Üzerlerine bir ölçü tuz ve karabiber serpiştirin. Patlıcanlar yumuşayana ve kahverengileşene kadar ızgarada pişirin.

Sote yapmak için; Diğer patlıcan cinslerine nazaran daha az yağ emerler ve sindirime uygun bir yemek tipidir. Patlıcanları küp biçiminde doğrayın. Kırmızı soğan, kırmızı biber, domates ve sarımsakla birlikte soteleyin. Yüksek ateşte pişirmemeye itina gösterin. Soteye salça ve çeşitli baharatlar da ek edebilirsiniz.

Kızartmak için; Alıştığınızdan farklı bir sistem uygulayarak kızartacağız bu sefer. Dilimlediğiniz patlıcanları evvel yumurta sarısına sonra ekmek kırıntısına ve tekrar yumurta sarısına batırın. Bol ve kızgın yağda rengi altın sarısına dönene kadar kızartın. Ortaya çıkan lezzete inanamayacaksınız.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sulu köfte nasıl yapılır lezzetine bayılacaksınız! Sulu köfte tarifi.

Bugün yemek tanımlarımız ortasından sofraların baş tacı sulu köfteyi elmaelma.com okurlarıyla buluşturuyoruz. Yapılışı epeyce kolay ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir