Evcil hayvan besleyin, kalbinizi koruyun

4 Ekim Dünya Hayvanları Müdafaa Günü münasebetiyle minik dostlarımıza ne kadar uygun davrandığımız yeniden gündeme geldi. Bilhassa kedi ya da köpek beslemek, kalp rahatsızlığının iki değerli nedeni olan hareketsizliğin ve gerilimin önüne geçiyor. Böylelikle kalbin ömrü uzuyor.

Dünya Hayvanları Muhafaza Federasyonu tarafından 1931 yılında kabul edilen 4 Ekim Hayvanları Muhafaza Günü, tüm dünyada olduğu üzere ülkemizdeki bir dizi etkinliklerle gündeme taşınıyor. Evcil dostlarımızın hayatımızdaki yeri, ömür hakları irdelenirken, yapılan birçok araştırma da hayvan beslemenin ruh sıhhatimize yeterli geldiğini söylüyor. Son yapılan araştırmalar ise hayvan beslemenin yalnızca ruh sıhhatimize düzgün değil, kalp ve damar rahatsızlıklarına da yeterli geldiğini belirtiyor. Bahisle ilgili açıklama yapan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Esen, “En saygın kardiyoloji bilim derneklerinden biri olan Amerikan Kalp Cemiyeti (American Heart Association), yayınladığı bilimsel bir beyanname ile evcil hayvan sahibi olma ile kalp sıhhati ortasındaki olumlu bağlantıyı duyuru etti. Bilhassa kedi ya da köpek sahibi olanların fizikî aktivitelerinin arttığı, kan lipid bedellerinin olağanlaştığı, gerilime karşı daha sağlam oldukları, çok kilolu bireylerde zayıflama süreçlerinin olumlu etkilendiği, kalp krizi geçirenlerde ölümlerin azaldığı belirtildi. İlaç ve teknoloji dayanağı dışında, evcil hayvan sahibi olmak üzere doğal formüllerin kal, damar hastalıklarından korunma ve tedavi etmede tesirli olması, yeni tedavi formüllerine ışık tutacaktır.” açıklamalarında bulunuyor.

Kalbinizin ömrü uzasın

Yapılan araştırmalar sonucunda; bilhassa köpek sahibi olanların köpekleriyle bir arada yürümekten duygusal olarak haz aldıkları ve bu aktivitenin bir müddet sonra vazgeçilmez bir alışkanlık haline geldiğini belirten Esen, “Zayıflama programına alınan hastalardan köpek sahibi olanların daha kolay zayıfladıkları ve programda kendilerinden istenilen antrenman müddetine ve sıklığına daha âlâ adapte oldukları görüldü. Bunun değerli nedenlerinden birinin köpekle yürüyüş yapmanın kişinin kendisini daha inançta hissettirdiği bilhassa yalnız yürümekten çekinen yaşlı ve bayan bireylerin köpekleri sayesinde bu dehşetlerini yendikleri anlaşıldı” diyor. Köpeğin yürüyüş temposuna uygun yürümenin, orta idman derecesine karşılık geldiği ve bunun da kalp sıhhati açısından kâfi olduğunun vurgulandığını lisana getiren Esen, evcil hayvan besleyenlerin kalp ömürlerinin uzadığını da kelamlarına ekliyor.

Amerikan kalp cemiyeti öneriyor

Evcil hayvan beslemenin ömür müddetleri üzerinde de olumlu tesirleri olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Hasret Esen, değerli bir bilimsel çalışmanın alt küme tahlilinde, köpek sahibi olmanın kalp damar hastalıkları vefatlarını manalı ve başka faktörlerden bağımsız bir halde azalttığını söylüyor. Öteki kıymetli bir çalışma da kalp krizi geçiren ve köpek sahibi olan hastaların kalp krizi geçiren ve köpek sahibi olmayan hastalara nazaran daha fazla hayatta kalıyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Esen, “Tüm bu bilimsel datayı dikkate alan Amerikan Kalp Cemiyeti, evcil hayvan bilhassa köpek sahibi olmayı kalp damar hastalık riskini azaltan faktörlerden biri olabileceğini açıkladı. Fakat birebir cemiyet kalp damar hastalık riskini azaltmak için evcil hayvan bakılmasını bir gereklilik olarak duyuru etmedi. Bu sebeple, hayvanları sahiden seviyor ve sorumluluk almayı kabul ediyorsanız, o vakit sahiplenin ki en sadık dostunuz ile keyif ve sıhhat içinde bir hayatı paylaşın” açıklamalarında bulunuyor.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

22 Ekim Dünya Kekemelik Günü Erken ve doğru müdahale önemli

22 Ekim Dünya Kekemelik Günü Erken ve doğru müdahale önemli

Her yıl 22 Ekim Dünya Kekemelik Günü olarak kekemeliğe dikkat çekmek ve kekemelik konusunda hakikat bilgiler vermek hedefiyle anılıyor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir