En kolay manda kaymağı nasıl yapılır? Ilık manda kaymağı evde yapımı…

Ülkemizin enfes lezzetlerinden biri olan manda kaymağı Masterchef yarışması sayesinde gündeme geldi. Programda istenen semizotunun üzerine manda kaymağı eklenmesiydi. Püf noktası ise kaymağın ılık olması. Bu yüzden manda kaymağı nasıl ılık olacak diye izleyenler araştırmaya başladı. Sizler için bugünkü içeriğimizde manda kaymağı tarifini veriyoruz.

Sulak alanlarda beslenen mandaların sütünden yapılan manda kaymağının lezzetini bilenler hem il dışından hem Avrupa’dan kaymak talep ediyor. Manda sütünün besleyici değerini bilenlerin manda sütü ve ürünlerine rağbet ettiğini belirten uzmanlar en çok rağbeti ise lezzetinden dolayı kaymağının gördüğünü vurguladı. TV8 kanalında yer alan Masterchef yarışmasındaki günün menüsü belli oldu. MasterChef’te mavi ve kırmızı takım yarışmacıları semizotu salatası yaptı. Fakat salatanın üzerinde ılık manda kaymağı olması gerekmektedir. İzleyiciler kaymak kesmesi ile ilgili bilgiler araştırılıyor.

MANDA KAYMAĞI TARİFİ:

Sütü ocakta, kısık ateşte üstü kaymak tutana kadar pişirmelisiniz.

Buradaki en dikkat edilmesi gereken nokta süt pişerken kesinlikle karıştırmamalısınız. Kısık ateşte kaynayan sütü üzeri yeterince kaymak tutunca ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Biraz dışarıda soğuduktan sonra buzdolabına koyun ve 1 gün dinlendirin.

24 saatin sonunda tencerenizdeki sütün üzeri kaymakla kaplanmış olacak. Biriken kaymağı alın ve bir kaba koyun.

Aynı sütten ikinci kaymağı almak için işlemleri tekrarlayın. Böylelikle iki kere kaymak elde etmiş olacaksınız.

Sütün yağı azaldığı için ikinci kaymak ilk kaymağa göre biraz daha ince yapılı olabilir.

Afiyet olsun…

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sulu köfte nasıl yapılır lezzetine bayılacaksınız! Sulu köfte tarifi.

Bugün yemek tanımlarımız ortasından sofraların baş tacı sulu köfteyi elmaelma.com okurlarıyla buluşturuyoruz. Yapılışı epeyce kolay ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.