EN KAPSAMLI COCO CHANEL SERGİSİ PARİS’TE AÇILDI

Paris’teki Palais Galliera’da büyük bir Coco Chanel standı açıldı! Bugün kapılarını ziyaretçilere açan ‘Gabrielle Chanel: Manifeste de Mode’ standı birinci sefer Coco Chanel’in kendi kreasyonlarını gösterime sunuyor. Coco Chanel’in el personelliği ile tasarlanan couture modülleri ile birlikte özel mücevherlerinin bulunduğu stantta 300’ün üzerinde kesim var. 

Paris Moda Haftası’nda bir basın toplantısında projeyi anlatan Chanel Moda Lideri Bruno Pavlovsky, bu stant üzerinde altı yıldır çalıştıklarını söyledi. “Karl ile bu standın öne çıkması gereken mevzuları üzerinde muahedeye varmıştık. Bu Karl hakkında olmayacaktı lakin ondan evvelki Chanel periyodunu anlatacaktı. Benim için Karl’ın bu standa olan tavrı çok manalı. Karl, Coco Chanel’in yaptıklarını tekrar uyarlayıp çağdaş hale getirdi. Ancak tıpkı vakitte Coco Chanel’in vizyonunu genişleterek daha açık bir hale getirdi. Karl, Coco Chanel’in yaptıklarının ne kadar güçlü olduğunu anlayan birinci insandı,” diyen Pavlovsky, bu sergiyi Karl Lagerfeld ile birlikte tasarladıklarını söyledi. 

Stantta her modül karanlık odalarda ışığa tutulurken, dizaynların 1920’lerden 1970’lere kadar değişimleri göz önüne seriliyor. Adeta günümüz için tasarlanmış üzere görünen bu couture modüller, sofistike kumaşları, gösterişli işlemeleri, havalı ve günlük tarzları ile dikkat çekiyor. Standın küratörlüğü Palais Galliera’nın yöneticisi Miren Arzalluz tarafından üstlenirken, Chanel’in vakitsiz ve yıllara karşı gelen klasikliği inceleniyor.“Benim için bu stant 1920 ve 1970 yılları ortasına odaklansa da günümüzün çağdaş ve şimdiki tarzlarını yansıtıyor. Bu inanılmaz bir şey,” diyen Pavlovsky, gezisini Karl Lagerfeld’den sonra Chanel’in Artistik Yöneticisi olan Virginie Viard ile gerçekleştirerek sergiyi birinci ziyaret eden kişi oldu. 

“Tasarımların kimileri artık bile Virginie tarafından tasarlanabilir. Bu yakınlığı görebiliyorsunuz. Bir yandan dizaynlarda Karl’ı görürken tıpkı vakitte aktüel olarak Virginie’yi de hayal edebiliyorsunuz. Tüm bu beşerler ortasında kırmızı bir ip var ve bu markayı daha güçlü hale getiriyor,” diyen Pavlovsky, Coco Chanel’in dizaynlarının her vakit şimdiki kalacağının altını çizdi. 

Palais Galliera’nın yenilenmesi için €7 milyon bağışta bulunan Chanel, birebir vakitte Gabrielle Chanel’in isminin duvara yazıldığı bir odaya katkıda bulundu. Paris’teki birinci kalıcı moda müzesi olan Palais Galliera’nın yenilenmesine katkıda bulunma kararı alan Chanel tıpkı vakitte Paris’e bu türlü bir armağan vermek istedi. Paris’in moda tarihinin altını çizmek isteyen Pavlovsky birebir vakitte müzenin arşiv koleksiyonlarını da övdü. 

Bu standın Chanel’in değil Palais Galliera’nın standı olduğunu vurgulayan Pavlovsky, müze grubunun Gabrielle Chanel’e odaklanmak istediklerini söyledi. 1971’de markasındaki dizaynları sonlandıran Chanel, bayrağı Karl Lagerfeld’e devretmişti. Karl’dan evvelki Chanel periyodunu yansıtan stant, markanın temellerine dikkat çekiyor. Coco Chanel’in tükenmeyen yeni ve çağdaş olma tutkusuna değinen koleksiyonda, inovatif bir tasarımcının bakış açısı yansıtılıyor. Vaktinden öteyi gören Chanel, bayanları korselerden kurtararak erkek giysinin rahat ve gelişen silüetlerinden ilham almıştı. “Güncel bir bakış açısıyla bakılırsa Coco Chanel’e bir feminist diyebilir miyiz?” sorusunu yanıtlayan Pavlovsky, “Bu bedellere sahipti. Bugünün bayanı olabilirdi: özgür. İstediği şeyleri söylerdi ve istediği şeyleri yapardı. Hayatını inşa etme biçiminde esasen epeyce özerkti. Bir iş bayanıydı, bir sanatçıydı, vaktinin tüm insanlarıyla irtibatlıydı. Aslında, toplumsal medya vaktinden evvel, etkileşim biçiminde çok çağdaştı,” dedi. Talihi olsaydı Chanel ile rastgele bir sohbette bulunmak istediğini söyleyen Pavlovsky, “Onunla konuşabileceğiniz rastgele bir husus enteresan olurdu! Lakin en çok hayattaki maksatlarını sormak isterdim,” dedi. 1 Ekim’de açılan Coco Chanel standı 14 Mart 2021’e kadar ziyaretçi kabul etmeye devam edecek. 

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020’NİN DİKKAT ÇEKEN 20 BELGESELİ

Bu yılın neyin yılı olduğunu bir sefer daha hatırlatarak moralinizi bozmak istemiyoruz. Bu nedenle müspet taraftan bakacak olursak 2020’nin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir