Emzik kullanılmalı mı, kullanılmamalı mı?

Emzik kullanımı konusunda uzmanların farklı görüşler içinde bulunması ailelerin de kafasını karıştırıyor. Özellikle bebek dostu hastanelerin emzik kullanımına karşı çıkmaları, prematüre bebeği olan ailelerin ne yapması gerektiği konusunda endişeler uyandırıyor. Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, “Emzik kullanmayı destekleyenlerin de birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle emzik kullanıp kullanmamaya bebeğe ve ailenin durumuna bakılarak karar verilmesi en doğrusudur.” dedi.

Emzik kullanımının önerilmemesinin nedenleri:
 

  • En önemli neden, emzik kullanan bebeklerin anne sütü almayı bırakıyor olması.

 

  • Bebekler, uzun süre emzik kullandığında ağız-diş yapısında kalıcı zararlar meydana gelir. Konuşma ve telaffuz bozuklukları ile orta kulak enfeksiyonuna kadar yan etkileri görülmektedir.

 

  • Emziklerin üretildikleri plastik türevlerinden bazılarının tükürükte eriyip kana geçtiği biliniyor. Bu konuda yapılan bilimsel gerçekleri göz önünde bulunduran uzmanlar, emzik kullanımını önermiyor.

Fakat…

  • Özellikle prematüre ve düşük doğum ağırlığı olan, kan şekeri düşük bebeklerde, emme refleksi zayıf olanlarda ve sinir sistemi ile ilgili problemi olan bebeklerde emzik kullanmak zihinsel gelişmeyi hızlandırdığı biliniyor.

 

  • Yine prematüre bebekler nadiren emme,  yutma ve nefes alma koordinasyon becerisini kazanmakta zorluk yaşar. Emziğin, emme refleksini geliştirmesi “ani bebek ölümü sendromu” diye bilinen sendromu azalttığı görülür. Bu gibi durumlarda emzik kullanımı tedavinin bir parçası olabilir. 

 

  • Diğer bebeklerde ise, sakinleştirici, oyalayıcı, huysuzluğu giderici etkileri bulunsa da gerekli bebeklerde yalnızca ilk aylarda mazur görülüyor. 

Sonuç olarak, bazı durumlarda desteklense de emzik kullanımı ilk altı aydan sonra zararlı olduğu yönleri baskın hale geldiği ve faydası azaldığı için kesilmesi önerilmektedir.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

‘YOU’ DİZİSİNİN 3. SEZONU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Netflix, Ocak ayında ‘You’ dizisinin üçüncü döneminin olacağını duyurmuştu. 2019’un sonunda dizinin hayranları ikinci dönemi tamamlarken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir