DÜNYAYA YARDIM EDEN 15 MARKA

Herkes için çok zor bir dönemden geçiyoruz. Üstelik tüm dünya aynı sıkıntıyı ilk defa aynı anda yaşıyor! Küresel bir empati sağlayan pandemi sürecinin yanı sıra 2020’de doğal afetlerden, yangınlara, üzücü patlamalardan, ırkçı saldırılara kadar birçok can sıkıcı olay gerçekleşti. Cinsiyet eşitsizliği, kadına şiddet, pandemi, ırkçılık derken 2020 adeta bir felaket senesi gibi oldu. Her şeyin belirsiz olduğu bu dönemde insanlar sevdiklerinden, ailelerinden veya arkadaşlarından uzak kalmak zorunda kaldı. Belki de herkese yeniden empati kurmayı, birbirimizi anlamayı ve birlik olmayı aşılayan bu dönem moda sektöründe de aynı etkiyi aşılıyor. 

Tarih boyunca dönemi anlatan bir araç ve aynı zamanda kişisel ifade için kullanılan moda, bu sefer de yardımlaşma ile öne çıkıyor. Önceki yıllarda da sektörden birçok marka vakıf işbirlikleri ile dikkat çekerken, 2020’de bunun çok daha fazla olduğunu itiraf etmeliyiz. Gerçekleşen olaylar ve pandemi sürecinde ihtiyaç sahiplerine destek olmayı hedefleyen moda sektörü, yeni tasarımları, kapsül koleksiyonları, işbirlikleri ile bağış topluyor. Sürdürülebilir modanın yanı sıra etik ve yardımlaşma duygusunu aşılamayı hedefleyen markalar, ünlüler veya bağımsız kuruluşlar ile bir araya gelerek birçok neden için yardım topluyorlar. 

Alışveriş yaparken aynı zamanda ihtiyacı olanlara destek olmak istiyorsanız fotogaleride dünyaya yardım eden 15 markayı inceleyebilirsiniz…

1

MONCLER

2018’den beri ‘Genius’ projesi ile birçok tasarımcıyla işbirliği yapan Moncler, son olarak Veronica Leoni ile bir araya geldi. 2 Moncler 1952 adlı koleksiyon için tasarımlar hazırlayan Leoni, kendi ‘statement’ stili ve markanın imzasını bir araya getirdi. Yeni koleksiyon ile cinsiyet eşitliğini destekleyen ‘Girl Up’ vakfı ile bir araya gelen Moncler ve Leoni, Girl Up’ın 10. yıldönümü için gelirleri bağışlanacak slogan yazılı tişörtler satışa sunuyorlar. 

2

MICHAEL KORS

‘Love’ tişört serisi için yeni bir tasarım hazırlayan Michael Kors, pandemi sürecinde etkilenen ailelere ve çocuklara yardım eden ‘World Food Programme’ vakfı ile bir araya geldi. Tişört tasarımının tüm gelirleri vakfın çalışmalarına bağışlanacak. 

3

ETRO

Etro, sınırlı sayıda üretilen yeni ‘Pegaso’ gökkuşağı desenli çanta tasarımı ile LGBTQ+ toplumuna destek oluyor. Çanta gelirlerinin %20’sinin Milano’da cinsel tercihleri veya kimlikleri sebebiyle aileleri tarafından reddedilen insanlara yardım eden ‘Casa Arcobaleno’ bağışlancağı söylendi. 

4

KURT GEIGER

‘We Are One’ (Hepimiz Biriz) yazılı bir bez çanta tasarlayan Kurt Geiger, gelirlerin tamamının İngiltere’deki sağlık çalışanlarına bağışlanacağını duyurdu. Pandemi sürecinde en safhalarda çalışan sağlıkçılara destek olan ‘We Are One’ çantası sanatçı Anthony Burrill’in renkli tasarımı ile hazırlandı. 

5

RIXO

İki farklı ‘Stay at Home’ (Evde Kal) yazılı tişörtler tasarlayan Rixo, gelirlerin %50’sini pandemi sürecinde etkilenen sağlık çalışanlarına destek olan vakıflara bağışlıyor. Beyaz tasarımın gelirleri acil COVID-19 vakıflarına bağışlanırken, pembe tasarımın gelirleri ise ‘Carers Trust’ vakfına bağışlanıyor. 

6

BALENCIAGA

Geçtiğimiz sene Elle İngiltere’ye konuşan Balenciaga Kreatif Direktörü Demna Gvasalia, “Balenciaga’daki asıl misyonum insanları dahil eden, sürdürülebilir olan, önemseyen ve avante-garde olan modern bir lüks markası yansıtmak çünkü bu Balenciaga’nın DNA’sında var,” demişti. 2018’de World Food Programme ile bir araya gelen Gvasalia, hem Balenciaga hem de WFP logolarının bulunduğu şapkalar, tişörtler ve çantalar tasarlamıştı. 2018’de başlayan partnerliği hala sürdüren Balenciaga, tasarımların gelirlerinin %10’unu dünyadaki açlık sorununa karşı mücadele eden World Food Programme’e bağışlıyor. 

7

TOMS

Bir aralar herkesin ayağında görülen Toms espadrilleri sadece rahat ve şık olmasının yanı sıra aynı zamanda dünyaya yardım ediyor! Aldığınız her ayakkabı ile ihtiyacı olan birine ayakkabı bağışlayan Toms, aynı zamanda güneş gözlükleri ile göz ameliyatlarına bakışta bulunuyor. Her ürünü ile farklı bir şeye destek olan Toms, kahveleri ile temiz su insiyatiflerine, çantaları ile güvenli doğum sürecine yardım eden vakıflara ve zorbalığa karşı gelen programlara bağışta bulunuyor. 

8

CHLOE

UNICEF ile bir araya gelen Chloe, ’Girls Forward’ tişörtlerinin kampanyası için birçok ünlü isim ile işbirliği yaptı. Lucy Boynton ve Katie Holmes gibi yıldızlar ile UNICEF’in cinsiyet eşitliği programlarını destek olan Chloe, aynı zamanda genç kızların daha iyi bir dünya yaratmalarını ve kendilerini geliştirmelerini istiyor. Kampanya için tişört, kolye, bileklik gibi tasarımlar hazırlayan Chloe, gelirlerin tamamını UNICEF’e bağışlıyor. 

9

EVERLANE

Sürdürülebilir denimleri ve etik üretim süreçleri ile son yılların en çok konuşulan markalarından biri olan Everlane, transparanlığı ile takdir topluyor. Etik fabrika sistemi ile çalışan Everlane aynı zamanda satışları ile ACLU ve ‘Equality Now’ gibi birçok vakfa bağışta bulunuyor. 

10

RARE BEAUTY

Selena Gomez’in yeni kurduğu güzellik markası Rare Beauty oldukça iyi bir şeye destek oluyor! Her zaman mental sağlık konusunda dürüst olan ve açık konuşan Selena Gomez, şimdi de yeni markası ile mental sağlık programlarına ve projelerine yardım ediyor. Markasının adını kullanarak ‘Rare Impact Fund’ adlı bir fon kuran Gomez, önümüzdeki 10 yıl içerisinde mental sağlık servisleri için $100 milyon bağış toplamayı hedefliyor. Gomez, Rare Beauty satışlarının gelirlerinin %1’ini fona bağışlayacağını da ekledi. 

11

REFORMATION

Sürdürülebilir giyim markası Reformation, yapılan her maske alışverişi veya bağış ile ihtiyacı olan insanlara maske bağışında bulunacak. ‘Until We Do It,’ ‘White Mountain Apache Tribe,’ Los Angeles Mission Shelters’ ve ‘Los Angeles LGBT Center’ kurumlarına destek olacağını söyleyen Reformation aynı zamanda Los Angeles eyaleti ile bir araya gelerek ön safhada çalışanlar için maske üreteceğini duyurdu. 

12

LIVINCOOL

Winnie Harlow’un sıklıkla giydiği sokak giyim markası Livincool, stokların el verdiği kadar gelirlerinin %100’ünü ‘Color of Change’ vakfına bağışlayacak. Irkçılığa karşı gelen ve Afrikalı-Amerikalı insanlara destek olan insiyatiflere destek olan Livincool birçok kişi tarafından takdir aldı. 

13

STELLA MCCARTNEY

Sektördeki öncü lüks sürdürülebilir markası olan Stella McCartney, sadece üretiminde ve kumaşlarında değil her açıdan etik! 1998 yılında annesi Linda’yı göğüs kanseri sebebiyle kaybeden Stella McCartney, 2014’ten beri her yıl Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı için bir kampanya hazırlıyor. Hastalığa karşı bilgiyi ve erken tespit konusunda farkındalığı artıran Stella McCartney aynı zamanda her sene tasarladığı farklı iç giyimler ile göğüs kanseri vakıflarına bağışta bulunuyor.

14

ROXANNE ASSOULIN

Renkli ve şeker ilhamlı takıları ile beğeni toplayan Roxanne Assoulin, pozitif enerjisi ile COVID-19 vakıflarına destek oluyor. ‘Stay Safe’ (Güvende Kal), ‘One day at a time’ (Her seferinde bir gün) ve ‘Just Breathe’ (Sadece Nefes Al) yazılı bileklikler tasarlayan Roxanne Assoulin, insanları motive ederken aynı zamanda satılan her bileziğin gelirinin %10’unu COVID-19 fonlarına bağışlıyor. 

15

CROCS

Geçtiğimiz yıllarda Balenciaga ve Christopher Kane gibi markalar ile işbirliği yaptıktan sonra tekrar radarımıca giren plastik Crocs ayakkabıları bu sefer farklı bir sebeple gündemde. Mart ayında sağlık çalışanlarına bedava bir çift ayakkabı bağışlayacağını duyuran Crocs, her gün internet sitelerindeki stokları yenileyerek sağlık çalışanlarının erişimini kolaylaştırdı. 

Fotoğraf: @crocs

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tommy Hilfiger Sonbahar/Kış koleksiyonu 2020

Tommy Hilfiger Sonbahar/Kış koleksiyonu 2020

2020 Sonbahar/Kış koleksiyonlarında markalardan birinci ipuçları gelmeye başladı. Pandemi sebebiyle koleksiyonlarını dijital ortamlarda tanıtan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.