COVID-19 İnme, Beyin Şişmesi Dahil Başlıca Nörolojik Durumlarla Bağlantılı

  • İngiliz bilim adamlarının yeni bir araştırmasına göre, nadir ve bazen ölümcül bir enflamatuar nörolojik durumun pandemiye bağlı prevalansta arttığı görülüyor.
  • Araştırmacılar, tipik olarak çocuklarda görülen ve viral enfeksiyon ile tetiklenebilen akut yaygın ensefalomiyelitli (ADEM) erişkinlerde bir artış buldular.
  • Araştırmacılar, beyin iltihabının muhtemelen hastalığa karşı bir bağışıklık tepkisinden kaynaklandığına dair kanıtlar buldular.

Araştırmacılar hala COVID-19’un vücudu etkileyebileceği farklı yolları keşfediyorlar.

Şimdi, Birleşik Krallık’ta yapılan yeni bir çalışma COVID-19’un nörolojik komplikasyonlarının deliryum, beyin iltihabı, inme ve sinir hasarını içerebileceğini bulmuştur.

İngiliz bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, nadir ve bazen ölümcül bir enflamatuar nörolojik durumun pandemiye bağlı prevalansta arttığı görülüyor.

Ciddi nörolojik komplikasyonlar
Çalışma dergi Beyin bu hafta görünür, University College London’dan ve University College London Hastanesi’nden araştırmacılar tarafından önderlik etti.

Özellikle araştırmacılar, çalışma döneminde tipik olarak çocuklarda görülen ve viral enfeksiyonla tetiklenebilen akut yaygın ensefalomiyelitli (ADEM) erişkinlerde bir artış buldular. Araştırmacılar genellikle her ay bu rahatsızlığı olan bir yetişkin hasta görürler.

Bununla birlikte, bu çalışma döneminde, ADEM ile haftada ortalama bir yetişkin gördüler.

Bu çalışma için araştırmacılar, 16 ila 85 yaşları arasında COVID-19’u doğrulayan veya şüphelenen 43 kişinin klinik, radyolojik, laboratuvar ve nöropatolojik bulgularını retrospektif olarak gözden geçirmiştir. Hastalar Londra’daki Ulusal Nöroloji ve Nöroşirurji Hastanesinde tedavi edildi. Toplamda 24 erkek ve 19 kadın vardı. Bu hastaların yirmi dokuzu kesin COVID-19 olarak tanımlanmış, sekizi olası ve altısı mümkün olmuştur. COVID-19 semptomlarının şiddeti hafif ila kritik arasında değişmiştir.

Araştırmacılar 10 geçici ensefalopati vakası veya deliryumla geçici beyin fonksiyon bozukluğu tespit ettiler. Ayrıca 12 beyin iltihabı vakası, 8 inme vakası ve 8’i sinir hasarı vardı.

Araştırmacılar, beyin iltihabının muhtemelen hastalığa karşı bir bağışıklık tepkisinden kaynaklandığına dair kanıt buldular. Araştırmacılar, bunun COVID-19’un bazı nörolojik komplikasyonlarının virüsün kendisinden ziyade bağışıklık tepkisinden gelebileceğini önerdiğini söylüyor.

Araştırmacılar, bu yeni çalışmanın COVID-19 hastalarında kanın “aşırı yapışkanlığı” tarafından tetiklenen durumlar olan beklenenden fazla sayıda inme hastasının daha önce bildirilen bulgularını doğruladığını söylüyor.

Yine de, hastalık sadece birkaç aydır olduğu için COVID-19’un uzun vadeli hasarının belirsizliğini koruduğunu söylüyorlar.

Ek olarak, uzmanlar virüsün neden bu nörolojik zorluk riskini arttırdığından emin değiller.

“Olasılıklar arasında virüsün doğrudan etkileri, vücudun kendi bağışıklık veya enflamatuar yanıtı, hipoksinin etkileri (düşük vücut oksijen seviyeleri), kan damarlarındaki değişiklikler, kanın pıhtılaşabilirliğinde (yapışkanlık) değişiklikler, şiddetli hastalığın etkileri ( bazı hastalarda uzun süreli YBÜ kalışları dahil) veya bu faktörlerin bir kombinasyonu da dahil olmak üzere, ” e-posta ile Londra Üniversitesi Koleji’nde klinik araştırma görevlisi ve ortak bir ilk yazar olan Dr.

“COVID-19’un her yaştan, cinsiyetten ve etnik kökenden erişkin hastalarda ve hem altta yatan sağlık koşulları olan hem de olmayan ve hem hafif hem de şiddetli COVID-19 enfeksiyonu olan hastalarda nörolojik etkileri gördük. Retrospektif bir kohort çalışması olarak, bu aşamada bu belirli hastaların neden etkilendiğini söyleyemeyiz, ancak bu gelecekteki çalışmanın odağı olmalıdır. ”

Brown, araştırmacılar etkilenen sayıların kesin bir tahminini veremese de, COVID-19’un nörolojik komplikasyonlarının nadiren muhtemel olduğunu ekledi.

“Muhtemelen yelpazenin bu açıdan daha ağır ucunu rapor ediyoruz” dedi. “Ancak nörolojik komplikasyonlardan etkilenen hastalar için, etkiler hayat değiştirebilir ve önemsenmemelidir. Her zaman olduğu gibi, COVID-19’u ciddiye almalıyız ve virüsün yayılmasını ve etkilenen insan sayısını sınırlamak için halk sağlığı tavsiyelerini izlemeye devam etmeliyiz. ”

Çok karmaşık bir virüs
Yale Tıp Fakültesi’nde nöroloji profesörü olan Dr.Serena Spudich , çalışmayı “bir grup birinci sınıf nörolojik uzman tarafından çok değerli bir tanımlama koleksiyonu yaptı ve hepsi kafalarını farklı birinden tutarlı sonuçlar çıkarmak için bir araya getirdi. hasta grubu. En iyi, en düşünceli klinik vaka serisini temsil ediyor. ”

Yine de, Miami Kardiyak ve Vasküler Enstitüsü ve Baptist Nörobilim Enstitüsü’nde girişimsel bir nöroradyolog olan Dr. Guilherme Dabus , çalışmanın bazı hastaların neden nörolojik sendrom geliştirebileceğini ve neden bu kadar farklı olduğunu iyi bir şekilde anlamadığımızı gösterdiğini söyledi. Yapanlar arasında nörolojik belirtiler türleri.

Bunun, tıbbi toplumun COVID-19 hastalarını etkileyebilecek olası nörolojik sendromlardan haberdar olma ihtiyacını vurguladığını, bu nedenle belirti ve semptomlara dikkat ettiklerini belirtti.

“İnme gibi bu nörolojik belirtilerden bazıları zamana duyarlıdır ve acil bir şüphe ve tanı yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir” dedi.

George Teitelbaum eklendi , Santa Monica, Kaliforniya’da Providence Aziz John’un Sağlık Merkezi’nde bir girişimsel nöroradyolog ve İnme ve Anevrizma Merkezi müdürü, çalışma gösterileri COVID-19 çeşitli olan bir çok öldürücü virüs olduğu ortaya dönüm olduğunu sunumlar.

“Düşündüğümüzden daha karmaşık bir virüs olduğu ortaya çıktı” dedi.

Bu çalışmanın derslerinden birinin, yüz maskelerinin kullanımı, el dezenfektanı ve sosyal uzaklaşma gibi temel önleyici kurallara uyma gereği hakkında bir hatırlatma olduğunu ekledi.

“Bunlar, yayılmayı azaltmada oldukça etkili şeyler” dedi. “Bu politik bir mesele değil; bu bir halk sağlığı sorunudur. Bazı insanlar için, özellikle yaşlılar ve altta yatan durumları varsa, bu bir ölüm kalım meselesidir. Bu roket bilimi değil. ”

 

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom (rahim fibroidleri), rahminizin içinde ve üzerinde büyüyebilen yaygın bir kanserli olmayan tümör cinsidir. Tüm miyomlar belirtilere neden ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.