Çocukları gripten korumanın 6 kuralı

Özellikle okul çocukları için kış ayları hastalıklar açısından büyük risk taşıyor. Çocuklar üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalanıyor ve grip, çocuklar arasında zincirleme bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Gribal enfeksiyonlar sırasında yüksek ateşin kontrol altına alınması önem taşırken, çocukları gripten koruyabilecek önlemlere de dikkat etmek gerekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Güneş, çocuklarda görülen grip ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Tedavi edilmezse daha ağır hastalıklara neden olabilen, genellikle kış aylarında görülen gribe, “influenza” isimli virüs neden oluyor. İlk 24 – 72 saat arasında bulaşıcı hale geliyor. Özellikle Gribin başlıca belirtileri

  • Yüksek ateş
  • Yorgunluk
  • Kas ve eklem ağrıları
  • Titreme
  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Güneş’in verdiği bilgilere göre öksürük, bronşları tahriş edecek kadar yoğun hissedilmez. İlk 3-4 gün ağır seyreden hastalık, 7 – 10 gün arasında geçer. Belirtiler nefes almada zorluk, kusma, ağrılı yutkunma, öksürük ve tıkanıklıksa ve çocukta ateş düşmüyorsa mutlaka uzmana başvurulmalıdır.

Yüksek ateş özel bakım gerektirir
Çocuklarda öksürük şurubu veya grip ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Grip yeni doğmuş bebeklerde tehlikeli olabilir. Gripte ateşle mücadele önemlidir. Doktorun önerisi doğrultusunda ateş düşürücü ilaçlar ile ateşe müdahale edilmelidir. Çünkü ateşin kontrol altına alınmaması nöbet riskine yol açabilir. Özellikle ateşli döneminde çocuğu okula göndermemek ve izole bir şekilde bakımını sağlamak gerekmektedir. Soğuk algınlığı ve grip ilaçları, gribi tamamen tedavi etmez. Bu ilaçlar sadece ateş, ağrı, burun tıkanıklığı ve öksürüğü azaltmada yardımcı olur. Ayrıca tuzlu burun spreyleri solunum yollarını rahatlatır. Öksürük şurupları ve bol sıvı tüketimi öksürüğü yatıştırır.

Çocuğunuzu gripten korumak için 7 kural
1. Kreş, okul gibi toplu bulunulan yerlerin iyi havalandırıldığından emin olun.
2. Çocuğunuza öksürürken veya hapşırırken ağzını kapatmasını öğretin.
3. Sık sık ellerinin yıkanmasına özen gösterin.
4. Çocuğunuzu grip sezonunda mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak tutun.
5. Bağışıklık sistemini besleyen C vitamininden zengin meyve ve sebze tüketmesine dikkat edin.
6. Çocuğunuzun gün içinde açık havada zaman geçirmesini sağlayın.

D vitamini eksikliği kontrol edilmeli
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Güneş, aileleri D vitamini eksikliğine karşı da uyarıyor. Konu ile ilgili, “Çocukları mevsimsel gripten korumanın en iyi yolu aşılanmadır. Özellikle risk grubunda olan; alerjik bünyeli, astım, bronşit olan ve zatürre geçirmiş yani sık hastalanan çocuklar ya da okul çocukları mutlaka aşılanmalıdır” diyen Dr. Güneş, sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Kış mevsiminde güneş ile olan temas azaldığından dolayı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde D vitaminin azaldığı görülmektedir. D vitaminin az olması da hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Doktor tavsiyesiyle eksik olan kan düzeyine bakılarak, yaşa uygun bir şekilde D vitamini damla olarak verilmelidir. Ancak D vitamini doktor önerisiyle alınmalı, aileler bu konuda kendi istekleri doğrultusunda çocuğa D vitamini vermemelidir.”

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

‘YOU’ DİZİSİNİN 3. SEZONU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Netflix, Ocak ayında ‘You’ dizisinin üçüncü döneminin olacağını duyurmuştu. 2019’un sonunda dizinin hayranları ikinci dönemi tamamlarken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.