Çocuğunuzun kambur olmasını önlemenin 7 yolu

Kifoz bozukluğunun bir şekli olan postüral kifozu, yani duruş bozukluğuna bağlı gelişen kamburluk erkek çocuklarda okul çağıyla beraber uygun olmayan sportif faaliyetler ve okul gereçlerinin kötü şekilde taşınmasıyla ortaya çıkıyor. Kız çocuklarda ise buna ek olarak vücudun ergenlikteki değişimiyle oluşabiliyor. Günümüzde bunlara ek olarak, tablet kullanımı, ekran karşısında geçirilen uzun saatler de postüral duruşu olumsuz etkileyen faktörler arasına girdi.

Kız çocuklarda kamburluk görülme oranı, erkek çocuklara göre daha fazla. Çocukluk çağında önlem alınması gereken kamburluk sorunu, zamanla hafif ağrılara, bu ağrılar duruştaki bozukluğun artmasına ve zamanla eklem tutulması ve kas kısalığı sorunlarına; hatta ileriki aşamada estetik – psikolojik sorunlara yol açabiliyor.

Okul günleri başladı. Çocuğunuz uzun saatler boyunca çalışma masasında vakit geçirecek, ağır ders kitapları ile okuluna gidip gelecek. Çocuğunuzun sırtına yüklediğiniz yükler, kifozun direkt nedeni değil ancak kifoz oluşumu ve gelişimini hızlandırabiliyor. Peki tam da gelişme döneminde çocuğunuzun kambur olmaması için neler yapmanız gerekiyor, biliyor musunuz? Pek çok tipi olan kamburluk hakkında bilgi veren Therapy Sport Center’dan Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, çocuklarımızı kamburluktan korumak için dikkat etmemiz gerekenleri anlattı. 

Kamburluk riskinden korunma yolları
 
Basit önlemlerle çocuklarımızı kamburluk riskinden korumanın yolları hakkında bilgi veren Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, şunları anlattı.
 
1- Çocuklarımıza, erken yaşlardan itibaren mutlaka spor alışkanlığı kazandırın. Özellikle, yüzme ve jimnastik gibi sporlara yönlendirin.
 
2- Bilgisayar ve cep telefonu kullanımında postürünü (dik duruşu) korumasını öğretin. Kesinlikle, bilgisayarı yatakta yatarak kullanmalarını engelleyin. Bilgisayarlar, oturarak ve masada kullanılmalıdır.  
 
3- Çalışma masasının ve koltuğunun yüksekliğini uygun şekilde ayarlayın. Çocuğun olabildiğince, dik bir şekilde oturmasını sağlayın.
 
4- Okulda veya sporda, eşyalarını mutlaka sırtına göre ayarlanmış sırt çantasıyla taşımasını sağlayın. Günlük taşıması gerekenden, daha fazla ağırlık olmamasına dikkat edin.
 
5- Beslenme ve kilo sorunlarına dikkat edin. Aşırı kilonun, kamburluk sebeplerinden birisi olduğunu unutmayın.
 
6- Öğretmenlerinden okulda geçirdiği zaman içerisinde, bu konuda destek ve yönlendirme yapmalarını isteyin.
 
7- Uygun yatak seçimi yapın. Çocuğun omurga yapısını etkileyecek düzeyde, yumuşak veya sert yataklardan sakının ve uyku düzenine dikkat edin.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

‘YOU’ DİZİSİNİN 3. SEZONU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Netflix, Ocak ayında ‘You’ dizisinin üçüncü döneminin olacağını duyurmuştu. 2019’un sonunda dizinin hayranları ikinci dönemi tamamlarken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir