Cilt kalitesini bozan 6 hatalı alışkanlık

Her geçen gün estetik kaygılar, güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve daha genç görünme arzusu artmaya devam ediyor.Ancak cilt konusunda yapılan bazı yanlışlar var ki problemleri de beraberinde getiriyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, alacağımız ürünü test etmeden kullanmaya başlamaktan fazla şeker tüketimine kadar, cilt kalitemizi giderek bozan ve çok sık karşılaşılan 6 hatalı alışkanlığı Pudra.com okuyucuları için sıraladı.

1. Alacağınız ürünü test etmeden kullanmak

Cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemelerinin en büyük yan etkisi alerjik reaksiyonlardır.Bir ürünü almadan önce test ürünü alıp kullanmanızda yarar var.Özellikle hassas derisi olanlar bunu kural haline getirmeliler.Çünkü test ürünü alıp kullanırsanız cildinizde alerjik reaksiyon yapıp yapmadığını da test etmiş olursunuz.

2. Makyajınızı temizlemeden yatmak

Makyaj yüzde uzun süre kalmamalı. Gün içinde üst üste ve aşırı derecede makyaj yapılmamalıdır. Özellikle yatmadan önce yüz mutlaka temizlenmelidir. Nemlendirici temizlenen cilde sürülmelidir. Ayrıca makyaj yapılacağı zamanda cilt önce temizlenmeli, ardından nemlendirici sürülüp cildin nemlendiriciyi emmesi beklenmeli ve bundan sonra makyaj yapmaya başlanmalıdır.

UZMANTV’den öğrenin: 

Makyaj temizlenmezse ne olur?

  • Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır.
  • Cildinizde oluşan ve cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde sebum gözenekleriniz tıkalı olduğundan dışarı çıkamaz.
  • Sebum dışarı atılamazsa cildinize sivilce oluşumunu artar.
  • İyi temizlenmemiş cilt çabuk yaşlanmaya yatkın hale gelir. 
  • Gözlerde iritasyona sebep olabilir.

3. Sivilceleri sıkmak

Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içeride, cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çirkin bir soruna en uygun çözüm gibi gelir. 

4. Uyku düzenine dikkat etmemek

Uyku düzensizliği de tüm dengenizi etkileyen bir faktör. Geç yatmanız, uykusuz kalmanız diğer organlarınız gibi cildinizi de olumsuz etkiler. Uyku düzensizliği cildinizin dingin değil, yıpranmış görünmesine neden olur. Vücudunuzu onarmak için uyku düzeninize mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Düzenli ve yeterli uyku cilt güzelliği ve sağlığı için çok önemlidir. Çünkü cilt, uykuda kendini yeniler ve dinlenir. Ayrıca yatış şekli de cildimizin güzelliği için önemlidir. İdeal olan, sırtüstü uyumaktır. Böylece yüzümüzü yastığa sürtmediğimiz için cildimiz de tahriş olmaz.

5. Aşırı kahve tüketmek

Günde 2-3 bardaktan daha fazla kahve tüketmek vücutta mevcut olan kortizol düzeyini artırabilir. Yüksek kortizol (stres hormonu) yaşlanma hızını artırır ve cildi yine hızlı bir şekilde yıprandırır. Ayrıca kahve diüretik yönde etki göstermektedir. Bu sebeple vücudun susuz kalmasına sebep olmaktadır. Vücut susuz kaldığı zamanda ciltte kuruluğa ve cansızlığa sebep olur. Bu durumda da kuru olan cilt, kışıklıkların oluşmasını kolaylaştırır.

6. Aşırı şeker tüketmek

Şeker de cildin düşmanları arasında olan bir besindir. Cildin daha parlak ve sağlıklı bir yapıda olması için kandaki şeker miktarının sürekli kontrol altında tutulmasına özen gösterilmelidir. Şeker bağışıklık sistemini zayıflatırken bakterilere karşı savaşan antikorların üretimini baskılayabilir. Zayıflayan bağışıklık sistemi ciltte lekeler, sivilce ve aknelere yol açabilir.Yine şekerli içeceklerde cildin kurumasına neden olabilir.Bu nedenle cildin sıvı ihtiyacını su ile karşılamak en doğru seçenek olacaktır.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu

Sıcaklıklar düşer düşmez, cilt esnekliği, kuruluk ve mevsimsel lekeler yaygın olarak görülebilir. Sıcak bir yaz, çok bronzlaşma, seyahat kaynaklı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir