Cilt alt tonu nasıl bulunur?

En sevdiğiniz rengi kullanmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Cilt alt tonunuzu bularak, sevdiğiniz rengin doğru tonunu kullanmak! Cilt alt tonunuzu bilmiyor musunuz? O halde hemen öğrenin! İşte cilt alt tonunu bulmanın en pratik yolu!

Öncelikle şunu açıklamamız gerekiyor: Cilt alt tonunun cilt rengi ile ilgisi yok. Bu, şu anlama geliyor: Esmer bir kadın soğuk alt tona, cildi bembeyaz bir kadın ise sıcak alt tona sahip olabilir.
 

 
Günlük hayatınızda takıya çok meraklıysanız sıcak mı soğuk mu alt tona sahip olduğunuzu kendinize yakıştırdığınız takılara bakarak bulmanız mümkün. Sıcak alt tonlu kişilere altın, bakır ve oksitli takılar daha çok yakışır ve altın tonları tenlerini daha iyi gösterir. Aynı zamanda bu takılar kendilerini çok iyi gösterir. Soğuk alt tonlu kişilere ise gümüş, beyaz altın ve siyah takılar daha çok yakışır. Altın rengi takılar tenlerinin üzerinde kaybolurken gümüş rengi takılar tenlerinde kendisini çok daha iyi gösterir. Nötr cilt alt tonuna sahipseniz hem altınlar hem gümüşler sizde iyi duruyor demektir. 

Siz de takı çekmecenizde en çok tercih ettiğiniz, kendinize en fazla yakıştırdığınız takılara bakarak cilt alt tonunuzu tahmin edebilirsiniz. Ancak bu test her zaman doğru olmayabilir çünkü zevkler ve renkler tartışılmaz. Bu nedenle biz yine de klasik damar testini uygulayalım.
 

  
Cilt alt tonu için damar testi

  • Gün ışığında, bileklerinize bakın. 
  • Damarlarınız yeşil ise, sıcak alt tona sahipsiniz demektir. Buna, sarı alt tonu da derler.
  • Damarlarınız mavi ise soğuk alt tona sahipsiniz demektir. Buna pembe alt tonu da derler.
  • Hem yeşil hem de mavi damarlarınız varsa, nötr alt tona sahip olduğunuz anlamına gelir ki, bu sizi oldukça şanslı kılar. Çünkü çok daha fazla rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cilt alt tonumu öğrendim, nasıl değerlendireceğim?
 

  • Kıyafet, aksesuar veya ruj gibi renkli makyaj ürünlerinde cilt alt tonunuza uygun olan renkleri tercih etmeniz gerekir. 

 

  • Saç ve cilt makyajında ise amaç cildi nötrlemektir. Bu anlamda cilt alt tonunuzun tersine gitmeniz gerekir. Bu da şu anlama gelir: Sıcak alt tonlu biri soğuk, soğuk alt tonlu biri sıcak alt tonlara yönelerek denge sağlamalıdır.

Sıcak cilt alt tonu olanlar ne renk giyebilir? 

Sıcak alt tonuna sahip kişilerin cilt altlarındaki pigmentler sarı olduğundan, bu da onlara sıcak renklerin yakışacağı anlamına gelir. Sarılar, turuncular, nar çiçekleri onlar için yaratılmıştır!

Soğuk cilt altı tonu olanlar ne renk giyebilir?

Soğuk alt tonuna sahip kişilerin cilt altlarındaki pigmentler ise pembedir. Bu da onlara lacivert, buz mavisi, pembe gibi renklerin yakışacağı anlamına gelir. 

Cilt alt tonuna göre doğru kırmızıyı nasıl bulabiliriz?

  • Sıcak alt tona sahip olanlara ise, içinde sarı yansıma olan turuncuya kadar giden tonlar yakışır. Örneğin, sıcak alt tona sahipseniz mavi yansımalı bir kırmızı ruj, size ait olmayan bir renk olarak çevrenizi rahatsız edecektir. 
  • Soğuk alt tona sahip bir kişi ise kırmızının bordoya doğru giden, içinde mavi yansıma olan kırmızı tonlara yönelmesi daha doğru olacaktır.
  • Cilt alt tonu nötr olanlar istedikleri kırmızıyı seçebilirler. Hem nar çiçekleri hem de bordolar onlara yakışacaktır. Burada tercihi tamamen kendierini hangi kırmızının daha iyi hissettirdiğine bakarak yapabilirler. 

Daha çok detay için

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu

Sıcaklıklar düşer düşmez, cilt esnekliği, kuruluk ve mevsimsel lekeler yaygın olarak görülebilir. Sıcak bir yaz, çok bronzlaşma, seyahat kaynaklı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir