Çatlayan Ellere Ne İyi Gelir?

Korona virüs sebebiyle uzmanlar hijyenik olmamız gerektiği hakkında açıklamalar yapıyor. El hijyeni için yapmış olduğumuz bu önlemler de fazlasıyla el yıkama, kolonya ve el dezenfektanları ile korunmaya çalıştığımız doğrudur. Bu süre zarfında ellerimiz de çatlamalar, morarmalar ve kızarıklıkların olduğunu fark edebiliriz. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına ne yapmalıyız? Çatlayan ellere ne iyi gelir? Gelin birlikte çözümleyelim.

Doğal ürünler kullanın

Nemlendirici özelliği olarak bilinen doğal zeytin yağı sürülebilir. Cilde birçok yararı vardır. Limon suyunun da iyi geldiği söyleniliyor. Fakat bazı ciltler hassas olduğu için limon yan etki yapabilir. Nitekim blender ile yulaf ezmesini çekerek cildinize müdahale edebilirsiniz.

Açık havada egzersiz için eldiven

Açık havada egzersiz yaparken mutlaka eldiven kullanın. Soğuk hava cildinizi kuruttuğundan ötürü ellerinizin çatlamasın da önemli rol oynuyor. Ayrıca zaman zaman uzmanlar tarafından önerilmiş olan nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz.

Temizlik yaparken koruyun

Hijyenik olmanın yanı sıra ev temizliği yaparken çamaşır suyu gibi cildinize doğrudan zarar verecek kimyasal maddelerden uzak durmalısınız. Aksi halde ellerinizin çatlaması an meselesidir. Bu nedenle temizlik yaparken mutlaka eldiven takmalısınız.

Su tüketin

Vücudun nemlenmesi adına büyük rol oynadığı uzman bilimciler tarafından kanıtlanmıştır. Özellikle bu dönemler de diyetisyenlerin de bol su içilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Gerek sağlık açısında gerekse çatlayan ve kuruyan eller için günde 2 litre su tüketilmelidir.

Uzman yardımı alın

Karantina sürecinde elinizden geldiğince kişisel bakımınıza özen göstermelisiniz. Aksi halde elleriniz de ağrı veya sızı hissettiğiniz de dermatoloğa başvurmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Unutmayın ki hiç bir şey sağlığınızdan kıymetli değil.

About tokyo

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom Nedir? Rahim Fibroidleri 10 Belirtisi ve Tedavisi

Miyom (rahim fibroidleri), rahminizin içinde ve üzerinde büyüyebilen yaygın bir kanserli olmayan tümör cinsidir. Tüm miyomlar belirtilere neden ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir