Brokolili kahve nedir ve brokolili kahve nasıl yapılır? Broccolatte tanımı

Sıhhat açısından çok değerli bir yere sahip olan brokoliden kahve üretimini duydunuz mu? Bilhassa son yılın tanınan içeceği olan brokolili kahve adeta duyanları şoke ediyor. Lezzeti de görünüşü de öteki kahvelere oranla çok farklı olan bu içeceği meskeninizde pişirmek isterseniz tanımımızı deneyebilirsiniz.

Kahve, kültürümüzün bir kesimidir. Coffea isimli ağacın meyvelerinden  çeşitli süreçler sonucu  çekirdeklerinin ayrılması ve bölgeden bölgeye farklılık gösteren demleme formlarıyla hazırlanmasıyla elde edilen kahve içeceğinin günümüzde binlerce çeşidi de bulunmaktadır. Avustralyalı bir teşebbüsçü tarafından yenilikçi bir fikir olarak brokolili kahveyi satışa sundu. Duyduğunuzda küçük bir şaşkınlık yaşadığınızı ve lezzetinden kuşku ettiğinizi biliyoruz. Sıhhatsiz beslenmeye tahlil bulmak, çiftçiler için yeni bir gelir akışı yaratmak ve fazlaca alınan hazır besin israfının önüne geçmek için üretilen bu kahve, Avustralyalı yetişkinleri gözlemleyen teşebbüsçü, onların fazlaca kilolu ve obez olduklarının farkına varmış.Araştırmaları sonucunda, Avustralyalıların önerilen günlük zerzevat tüketim ölçüsünü almadığını fark etmiştir. Bunun üzerine, Hort Innovation aracılığıyla zerzevat yetiştiricilerinden gelen fonlarla, en yararlı sebzelerden olan brokolinin tozunu geliştirmiş ve paketlenmesini sağlamıştır. Yüzde 100 brokoli’den üretilen bu toz, bütün haldeki brokolilerin parçalanması, kurutulması ve bir ekip süreçlerden geçmesiyle elde edilir. Taze brokolinin doğal rengini, lezzetini ve besleyici bileşimini müdafaası için sırasıyla, ön süreç ve kurutma süreci gerçekleştirilmiştir.

PEKALA BROKOLİ TOZU NASIL YAPILIR?

Taze rokoliler parçalayıcı bir değirmenden geçirilir ve ince modüllere ayrılır. Bir dehidrasyon odasına girmeden evvel, brokoliler 50 derece Celsius altında tutulur, böylelikle enzimlere ziyan vermez. Kurutulmuş brokoli, toz haline getirilmeden evvel, 14 saat müddetle dehidrasyon odasında tutulur ve sonra toz haline getirilir. Yaklaşık 12 kg brokoliden 1 kg brokoli tozu üretilmektedir. Kısaca bu halde üretilen brokoli tozunun yaklaşık 18 aylık bir raf ömrü vardır.

Protein, antioksidan, lif, A, B, C, K vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum mineralleri ve sıhhati geliştirici biyoaktif fitokimyasallar içeren brokoli, onu bir toz bileşenine dönüştürülmek için ülkü bir aday haline getirmiştir. Yalnızca latte imalinde kullanılması için üretilmemiş olan brokoli tozu, birebir vakitte çorba, bebek maması, ekmek ve smoothie üretiminde da kullanılabileceği düşünülmüş, hatta bu tarafta denemeler de yapılmıştır. Fakat kahve tüketimi Avustralya da çok fazla olduğu için, brokoli tozunu kahve ile bir arada kullanmanın daha yeterli olabileceğine karar verilmiş ve bu tarafta teşebbüslere başlanmıştır. Projenin geliştirme kademesinde, brokoli tozundan yapılan latteler insanların beğenisine sunulmuş lakin birtakım şahıslar brokoli aromalı kahveleri enteresan ve hoş bulurken kimileri da beğenmemiştir.

BROKOLİLİ KAHVE TANIMI:

GEREÇLER

1 shot espresso
1 büyük fincan süt
1 tatlı kaşığı brokoli tozu
1 tatlı kaşığı şeker (isteğe bağlı)

YAPILIŞI

Sütünüzü cezve yardımıyla ocakta ısıtmaya bırakın. Süt ısınırken siz de, Espresso makinenizin yardımıyla, fincanınıza 1 shot espresso hazırlayın.

Sütünüz kaynama düzeyine geldiğinde ocaktan alın ve süt köpürtme potuna dökün. Pot içine 1 tatlı kaşığı brokoli tozu atın ve espresso köpürtücünüz varsa onunla ya da küçük süt köpürtücü ile uygunca köpürtün.

(Eğer bu materyal ve ekipmanlar yoksa, cam french press’e sütü dökün ve üzerine brokoli tozu ekleyerek manuel olarak köpürtme yapın.)

Süt yeterlice köpürdükten sonra, fincanımızda bekleyen espresso üzerine, brokoli karışımlı sütü yavaş yavaş dökün

Afiyet olsun…

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sulu köfte nasıl yapılır lezzetine bayılacaksınız! Sulu köfte tarifi.

Bugün yemek tanımlarımız ortasından sofraların baş tacı sulu köfteyi elmaelma.com okurlarıyla buluşturuyoruz. Yapılışı epeyce kolay ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir