Botoks Nedir Nasıl Yapılır?

Clostridium botulinum organizmasından üretilmekte olan botoks kozmetik amaçlar için kullanılmakta olan proteindir. Ayrıca protein değeri bir hayli yüksektir. Botulinum organizması 50 yılı aşkın süredir sağlık sektörün de kullanılmakta olan bir materyaldir. Botulinum botoks yapılan kişi de mediatörler uyguladığından ötürü sinir iletim işlemi bir süre durdurarak etkisini göstermeye başlar. Botoks uygulamasının temel sebebi kırışıklık ve deri üzerinde oluşan çizgilerdir. Bu tedavi uygulandığın da geçici süre olarak yok edilmektedir. Etki süresi ise yaklaşık olarak 4-6 ay civarıdır. Botoks nedir, nasıl yapılır? Gelin birlikte çözümleyelim.

Botoks nasıl yapılır?

Botoks işlemi uygulanırken botolinum toksini nöromusküler ile birlikte dokuya enjekte edilmektedir.  İşlemden 30 dakika öncesi botoks yapılacak bölgeye lokal anestezi kremi uygulanır. Botoks yapılacak bölge uyuşmaya başladıktan sonra iğne yardımıyla kasların içerisinde hazırlanmış olan dozlar enjekte edilir.

Botoks kullanım alanları

Yüz hareketlerin de oluşan çizgilenmeleri azaltmak ya da geçici süre olarak kaybetme mahiyetinde yapılır. Alın bölgesi, koltuk altı ve terlemeyi azaltmak için ayaklara uygulanabiliyor. Ayrıca son dönemler de hanımlar çene uçlarına botoks yaptırmaktadırlar. Sebebi ise, yüz şeklini üçgen ve kalp şeklinde tercih etmeleridir. Nitekim botoks migren hastası olan kişilere de uygulanmaktadır.

About tokyo

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu

Sıcaklıklar düşer düşmez, cilt esnekliği, kuruluk ve mevsimsel lekeler yaygın olarak görülebilir. Sıcak bir yaz, çok bronzlaşma, seyahat kaynaklı ...

2 YORUM

  1. botoks un faydasını görenleri çevremde son zamanlarda çokça görmeye başladım, detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

  2. botoks iyi yerde yapılmalı aksi taktirde kötü sonuçlar alınabilir güzel paylaşım olmuş saol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir