Bebeklere güneş kremi sürülür mü?

Sıcak yaz günlerinde şehirde veya sahil kenarındayken kendi cildinizi korumak için güneş koruyucu krem uyguluyorsunuz, peki ya bebeğinize? Tüm annelerin bildiği gibi yaz aylarında bebek bakımına ekstra özen göstermek gerekiyor. Son günlerde tartışılan bir konu var. Bebeklerin cildine, özellikle de 6 aylıktan küçüklere güneş koruyucu krem uygulanabilir mi? Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Uzmanlarından Pediatrist Hari Cheryl Sachs, şunları öneriyor: “6 aylıktan küçük bebeğinize güneş koruyucu krem sürmek yerine onu mümkün olduğunca güneşe çıkarmayın. Eğer deniz kenarındaysanız mutlaka şemsiyenin altında, gölgede tutun. Bebeğinize koruyucu krem sürmek yerine uzun kollu ve terletmeyen kıyafetler giydirin, şapka takın.” Sachs, bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Bebeklerin derisi çok hassas olduğundan, yetişkinlerin vücudu tarafından kolayca emilen bir krem, bebeğin cildi tarafından emilmeyebilir ve kimyasal reaksiyon yaratabilir.” Bebek cildi hassasiyetle korunmazsa birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bebeklerde ve çocuklarda sık görülen cilt hastalıkları yazımızdan olası sorunlarla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 
Yetişkinlere bile güneş ışınlarının sakıncalı olduğu 11:00 ile 14:00 saatleri arasında bebeğinizi kesinlikle dışarı çıkarmayın. Artık hareketlenen 6 aylık bebeğinize bir miktar koruyucu uygulamanız gerekiyorsa, önce doktorunuza danışın ve süreceğiniz koruyucunun miktarını iyi ayarlayın. Güneş kremini bebeğinizin tüm vücuduna uygulamadan önce küçük bir alanda test edin. Eğer bir sorun yoksa kremi tüm vücuduna, yanaklarına, alnına ve ensesine sürün. Koruyucuyu iki saatte bir yenileyin. Tercih ettiğiniz güneş kremi, bebek cildine uyumlu, alerjen içermeyen ve koruma faktörü en az SPF 15 olan bir ürün olmalı.
 

Küçük bebekler için güneşten korunma önerileri

  • 6 aylıktan küçük bebeğinizi mümkün olduğunca gölgede tutun, güneşe çıkarmayın.
  • Eğer güneş koruyucu bir ürün kullanacaksanız önce doktorunuza danışın. Koruyucu krem sürmenin bebeğinizi güneşten yüzde 100 koruduğunu düşünmeyin.
  • Bebeğinize rahat, ince, terletmeyen, uzun kollu ve vücudunu tamamen kapatan kıyafetler giydirin. Giydirmeden önce kumaşı kendi kolunuzda test edin. Eğer kumaş çok fazla şeffaf, delikli ve güneş geçirebilir gibi görünüyorsa giydirmeyin.
  • Bebeğinizin şapkasının tüm kafasını ve ensesini koruduğuna emin olun.
  • Bebeğinizi güneş yanıklarından ve dehidrasyondan (aşırı su kaybı) koruyun. Kızarıklık, huzursuzluk ve ağlama bunun belirtileri olabilir.
  • Bebeğinizin bol sıvı tüketmesini sağlayın. Emziriyorsanız güneşe çıkmadan önce mutlaka emzirin. Eğer bebeğiniz normalden az idrar yapıyorsa daha çok sıvıya ihtiyacı olabilir.
  • Güneş koruyucu kremleri asla sinek koruyucu spreyler ile aynı anda kullanmayın ve bebeğinizin kolunu ağzına götürmemesine dikkat edin.
  • Bebeğinizi güneş yanıklarından mutlaka koruyun. 6 aylıktan küçük bebeklerde oluşabilecek güneş yanıklarının gelecekte cilt kanseri riskini artırdığını unutmayın.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

‘YOU’ DİZİSİNİN 3. SEZONU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Netflix, Ocak ayında ‘You’ dizisinin üçüncü döneminin olacağını duyurmuştu. 2019’un sonunda dizinin hayranları ikinci dönemi tamamlarken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir