Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Öncelikle bebeğinizde burun tıkanıklığının sebebini anlamanız gerekir ki ne önlem almanız gerektiğini bilin. Örneğin bebeğin daha rahat nefes alabilmesi için ortamın daha havadar olması gerekiyorsa, nem seviyesinin %50’lerde olmasına önem vermek gibi.

  • Bebekler için burun tek soluk alma yoludur. İlk 6 ay içinde ağızdan nefes almayı pek beceremezler. Nefes alabilecekleri tek yer burundur.  Ağızdan nefes alıp bunu koordineli bir şekilde yapmayı beceremedikleri için yetişkinlerden daha fazla sıkıntı yaşarlar.
  • Yemek yemek istemezler.
  • Uyuyamazlar.
  • Nezle gibi alerjik rahatsızlıklarda burun iyice tıkanır ve kulak yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.
   

Nasıl tedavi edilir?

  • Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bayrak Bulucu’nun UZMANTV’de anlattığı gibi, bebekte burun tıkanıklığının en güzel ve doğal tedavisi serum fizyolojiktir. Serum fizyolojik damlalarla her 2 saatte bir bebeğinizin burnunu açabilirsiniz. Bu bebeğinizin sağlıklı nefes alabilmesi için çok faydalı olacaktır. Hiçbir zararı da bulunmamaktadır. Serum fizyolojik hem zararsızdır hem de diğer çarelere göre çok etkilidir. Serum fizyolojik uygulamasında 1 – 2 damla değil, bütün ampulün kullanılması çok önemlidir. Ancak bunu yapmak kolay bir şey değildir. Bebek çok ağlayabilir. Bu nedenle 2 kişi yardımlaşarak yapmalıdır. Serum fizyolojik uygulamasında 1 – 2 damla değil, bütün ampulün kullanılması çok önemlidir. Ancak bunu yapmak kolay bir şey değildir. Bebek çok ağlayabilir. Bu nedenle 2 kişi yardımlaşarak yapmalıdır.
  • Bebeğin yatış pozisyonu özellikle burnu tıkalı olduğu zaman çok önemlidir. Sırtının dik olması burnu tıkalı bebeğin çok daha rahat uyumasını sağlayacaktır.
  • Ortamı havadar tutmak son derece önemlidir.
  • Lavanta yağı gibi nefes açıcı yağlar kullanılabilir. Ancak bebeğinize zararlı olabileceğinden mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.
  • Yetişkinler ve çocuklar için kullanılan dekonjestan ve antihistaminikler gibi burun tıkanıklığı ilaçları bebekler için uygun değildir. 0 – 2 yaş kullanımında beklenmedik yan etkiler olabilir. Doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Bebekler için serum fizyolojik en etkin ve en fazla katkı sağlayan çözümdür.

Serum fizyolojik nasıl uygulanır?
Bebekler için küçük ampuller halinde serum fizyolojikler piyasada mevcuttur. Bunlarla bebeğin burnunu güzelce yıkamak gerekir. Burundan suyun akması gerekir ki burun iyice açılsın.
Sonrasında bebeğin burnundaki sümüğü çıkarmak gerekebilir. Bunun için de basit kullanımlı aspiratörler vardır. Eğer çıkaramazsanız ilerleyen dönemde bebek kendisi  hapşırarak veya öksürerek bunu atacaktır.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

‘YOU’ DİZİSİNİN 3. SEZONU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Netflix, Ocak ayında ‘You’ dizisinin üçüncü döneminin olacağını duyurmuştu. 2019’un sonunda dizinin hayranları ikinci dönemi tamamlarken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.