At kestanesinin yararları nelerdir? Şah damarınıza at kestanesi sürerseniz

At kestanesinin yararları nelerdir? Şah damarınıza at kestanesi sürerseniz Ekseriyetle tutulmalar ve kramplara yarar sağlayan at kestanesi, kremi yapılır. Bilinen kestaneye benzese bile büsbütün farklı olan at kestanesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Güçlü vitamin ve mineraller içeren at kestanesi alternatif tıpta en çok kullanılan besindir. Kan sirkülasyonunu düzenleyen at kestanesi birebir vakitte cilt hastalıklarına da yarar sağlar. Pekala At kestanesinin yararları nelerdir?

1500’lü yıllarda birinci defa keşfedildiğinde alternatif tıpta kullanılmaya başlandı. Doğal ilaç olarak yapılan at kestanesi göğüs ağrısı ve varise âlâ gelir. Bunun yanı sıra cilt yüzeyden deri altına kadar sinerek güzelleştirir. Alternatif tıp uzmanları bu doğal ilacın varisli damarları ve basuru büsbütün güzelleştirdiğini tespit etmiştir. Kuzey Amerika ve Avrupa’da özel alanlarda yetiştirilerek ilaç firmalarına gönderilen at kestanelerinin tohumları birden fazla soğuk algınlığı ilaçlarında ham unsur olarak kullanılır. Süs bitkisi olarak yetiştirilen ağacı 30 metreye kadar yükselir. İçeriğinde  kalın yağ, aesculin, saponin, tanen, nişasta, şeker, albüminli hususlar, flovanlar, fitosterin, adenozin, fermentler,cumarin, B1, C, K ve P vitaminleri bulunur. Beden ağrılarını dindirir. Kasları gevşetir. Dikenli bir kabuğu olan kestane çift katmandan oluşur. İçinde etli bir meyvesi vardır. Ağustos aylarında toplanır. Tabiatta P vitamini az besinde bulunur. Fakat at kestanesi P vitamini bakımından epey zengindir. İpek yolu ile topraklarımıza yüzyıllar evvel gelip üretimi yapılan at kestanesi Osmanlı Saraylarındaki sultanların cilt bakımlarında kullandıkları tesirli bir hoşluk eseridir. Ezilerek çıkartılan yağı cildi yeniler. Yaşlanmayı geciktirir. Bu yüzden kozmetik endüstride de kullanılır.

At kestanesinin yararları nelerdir? Şah damarınıza at kestanesi sürerseniz
At kestanesinin yararları nelerdir? Şah damarınıza at kestanesi sürerseniz

AT KESTANESİ YAĞI NEYE YARAR?

At kestaneleri çok derecede uçucu yağ içermektedir. Güçlü bir şifacı yağa sahip olan at kestanesi bilhassa kan dolanımını düzenlemesi için kullanılır. Bu da kılcal damarların fonksiyonelliğini artırır. Son yıllarda artan hava kirliliği ve sıhhatsiz beslenme cilt sıkıntılarının çoğalmasına neden oldu. At kestanesi yağı bunun önüne geçe doğal yollardan biridir. Bilhassa leke tedavisi için kullanılan at kestanesi yağı ayrıyeten basur içinde yarar sağlar.

AT KESTANESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Sıhhatsiz beslenme ve çevresel faktörlerden ötürü bedende biriken iltihaplı enfeksiyonları kısa müddette atar. Yaşanma ihtimali olan hastalıkları önler.

İçerdiği büzücü hususlar sayesinde ter bezlerinden ya da sivilce ve akneden kaynaklı açılan gözenekleri kapatır. Tıpkı vakitte yaraları ve yara izlerini giderir.

Eklem ve kemiklerde romatizma ya da iltihaplanmada kaynaklı ortaya çıkan ağrıları dindirir.

At kestanesinin yararları nelerdir? Şah damarınıza at kestanesi sürerseniz
At kestanesinin yararları nelerdir? Şah damarınıza at kestanesi sürerseniz

Şah damarı, alın ve ayak tabanlarına sürüldüğünde bedendeki kan deveranını düzenleyerek hudutların beyne daha düzgün iletilmesini dayanaklar. Kronik gerilim ve yorgunluğu önler. Bunun yanı sıra kan deveranını düzenlendiğinden damarların tıkanmasını önler.

Daima tıpkı durumda oturmak ya da genetik meselelerden ötürü oluşan kılcal damar çatlamasını giderir. Bilhassa yüzde meydana gelen kılcal damar tedavisinde tesirlidir.

İçerdiği apigenin sayesinde sarkan derileri toparlar. Kırışıklığı önleyerek yaşlılığı mahzurlar.

Göğüse sürülen at kestanesi kremi bu bölgeyi yumuşattığından öksürüğün kısa müddette bitmesini sağlar.

Bilhassa varis, flebit ve hemoroit üzere hastalıklarda tonik tesiri oluşturarak iyileşmelerini hızlandırır.

Koltuk altına sürüldüğünden terleme yapar. Bu terleme ile bedendeki toksinleri atar. Böylelikle üst teneffüs yolu hastalıklarını önler.

Makat bölgesinde oluşan basura da âlâ geldiği bilinir.

Yağı saç dökülmesini önler. Ayrıyeten cildin yenilenmesini destekleyerek lekeleri giderir.

AT KESTANESİ KREMİ NASIL HAZIRLANIR?

Yarım kilo at kestanesini soyup yeterlice dövünüz içerisine bir şişe elma sirkesi ekleyip güneş görmeyen bir alanda 20 – 25 gün bekletin. Daha sonra ağrıyan bölgenize uygulayabilirsiniz. At kestanesi günde en az bir sefer uygulanır. Basur için ise; bir yemek kaşığı at kestanesi tozu, bir tatlı kaşığı kuşburnu tozu, 1 bir tatlı kaşığı kantoron yağı, 1 yemek kaşığı ozon yağı Tüm gereçleri bir tencerede kaynatın. lapa haline gelen karışımı ılık halde basura sürünüz.

AT KESTANESİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kabuğu kaynatılıp tüketilebilir. Ezilmiş kabuklardan bir yemek kaşığı 3 su bardağı su eklenerek kaynatılır. 2 saat bekletilen bu su süzülerek tüketilebilir. Ani ateşlenme, hazımsızlık, yemek borusu kanseri ve soğuk algınlığı üzere hastalıklara uygun gelir.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güney Afrika’da birinci maymun çiçeği hadisesi tespit edildi

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde birinci maymun çiçeği hadisesinin tespit edildiği bildirildi. Sağlık Bakanı Joe Phaahla, yaptığı açıklamada, ülkede ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.