Arpa ve Buğday Arasındaki Fark Nedir?

Buğday ve arpa binlerce yıldır insanlar tarafından yetiştiriliyor ve evcilleştirilecek en eski bitkilerden biriydi.

Bugün, yiyecek ve içecek üretimi ve hayvan yemi için kullanılan dünyadaki en önemli ürünlerden ikisi.

Yüzeyde çok benzer görünebilirler, ancak nasıl işlendikleri ve kullanıldıkları, beslenmeleri ve sağlık etkileri açısından bazı önemli farkları vardır.

Bu makale, iki tahıl arasındaki en önemli farklar hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

Tarihçe ve özellikleri
Buğday ve arpa ilk olarak yaklaşık 10.000 yıl önce Orta Doğu’da evcilleştirildi ve o zamandan beri insan ve hayvancılık diyetlerinin hayati bir parçası oldu ( 1 ,2Güvenilir Kaynak, 3Güvenilir Kaynak).

Her ikisi de pirinç , şeker kamışı ve mısır gibi diğer mahsulleri içeren ot ailesine ( Poacea e) aittir .

Tahıllar, çim bitkisinin meyveleri veya karyopsisidir. Bu meyveler, mısır kulağına benzer şekilde, dikey sıralar halinde düzenlenmiş bir “başak” veya “kafa” üzerinde bulunur.2Güvenilir Kaynak).

Tahıl üç katmandan oluşur.

İç mikrop tabakası besin yoğun çekirdektir. Bunun dışında, mikrop katmanına enerji sağlayan karbonhidratlar ve proteinler içeren endosperm bulunur. Dış tabaka lif, B vitaminleri ve eser mineraller bakımından zengin olan kepek olarak adlandırılır.

Orijinal evcilleştirilmelerinden bu yana, her iki tahıl da birçok farklı çeşit ve alt tür haline getirilmiştir (4Güvenilir Kaynak).

En yaygın ekili buğday çeşidi ekmeklik buğdaydır ( Triticum aestivum ). Ek türler arasında durum , einkorn, emmer ve yazıldığından (2Güvenilir Kaynak, 4Güvenilir Kaynak).

Üç sıra arpa vardır – iki sıralı, altı sıralı ve gövdesiz. Bu üç tip, Hordeum vulgare L ( 5 ) botanik adı altında bilinir .

ÖZET
Arpa ve buğday en erken evcilleştirilmiş ürünlerdi. Her ikisi de çim ailesine aittir ve tahıl aslında bir iç mikrop, endosperm ve dış kepek tabakasından oluşan çim meyvesidir.

İşleme ve kullanımları
Buğday
Buğday kullanılmadan önce öğütülmesi gerekir. Öğütme, kepeği ve mikropları endospermden ayırmak ve endospermi ince bir un haline getirmek için tahılın kırılması sürecini ifade eder.

Kepekli un, tahıl, mikrop, endosperm ve kepek tüm kısımlarını içerirken, düzenli öğütülmüş un sadece endosperm içerir.

Öğütülmüş un ekmek, bisküvi, kurabiye, makarna, erişte, irmik , bulgur, kuskus ve kahvaltılık tahıllar yapmak için kullanılır (6Güvenilir Kaynak).

Buğday, biyoyakıt, bira ve diğer alkollü içecekler yapmak için fermente edilebilir. Ayrıca hayvan yemi için daha az miktarda kullanılır (6Güvenilir Kaynak).

Arpa
Arpanın kullanımdan önce öğütülmesi gerekmez, ancak genellikle en dıştaki katmanı çıkarmak için kabuklanır.

Tabanlı arpa a, bütün tahıl kepeği, endosperm ve mikrop gibi kalır olarak,. Gıda kullanımı için arpa genellikle incidir. Bu, sadece mikrop ve endosperm tabakalarını bırakarak hem gövdeyi hem de kepeği çıkarmayı içerir ( 5 ).

Arpa, tarihsel olarak dünyanın birçok yerinde önemli bir gıda kaynağı olmasına rağmen, büyük ölçüde yerini son 200 yılda buğday ve pirinç gibi diğer tahıllar almıştır ( 5 ).

Bugün, arpa öncelikle hayvan yemi için kullanılır veya bira gibi alkollü içeceklerde kullanılmak üzere maltlanır . Bununla birlikte, insanlar için de bir besin kaynağı olarak az miktarda arpa kullanılmaktadır ( 5 ,7Güvenilir Kaynak).

Hem kabuklu hem de inci arpa, pirinç gibi pişirilebilir ve genellikle çorba ve güveçlerde kullanılır. Ayrıca kahvaltılık tahıllar, yulaf lapası ve bebek mamalarında bulunurlar ( 5 ).

Arpa, inci taneli öğütülerek un haline de getirilebilir. Un, genellikle besin profillerini artırmak için ekmek, erişte ve unlu mamuller gibi diğer buğday bazlı ürünlerle birlikte kullanılır ( 5 , 8 ).

ÖZET
Buğday unu içine öğütülür, böylece ekmek gibi pişmiş mallarda kullanılabilir. Arpa öncelikle hayvancılık ve alkol üretiminde yem olarak kullanılır, ancak aynı zamanda pilav gibi pişirilebilir veya un haline getirilebilir.

Besin dökümü
Arpa ve buğdayın besin bileşimi, her bir tahılın geçtiği işleme miktarına bağlı olarak değişir.

Buğdaydan yapılan un genellikle sadece endosperm bileşen içerirken, tam buğday unu tahılın tüm kısımlarını içerir.

Pişirmede kullanılan arpa genellikle tahılın tüm kısımları bozulmamış olarak kabuklu halde gelir. Kepek çıkarıldığı inci arpa olarak da gelebilir.

Makro besinler
İşte 3.5 gram (100 gram) tam buğday unu, rafine buğday unu, kabuklu arpa ve inci arpa, makrobesin içeriklerinde (9Güvenilir Kaynak, 10Güvenilir Kaynak, 11Güvenilir Kaynak, 12Güvenilir Kaynak):

Kepekli un Buğday unu Gövde arpa İnci Arpa
Kalori 340 361 354 352
karbonhidrat 72.0 gram 72,5 gram 73.4 gram 77.7 gram
Protein 13.2 gram 12 gram 12.5 gram 9.9 gram
Şişman 2.5 gram 1.7 gram 2.3 gram 1.2 gram
Lif 10.7 gram 2.4 gram 17.3 gram 15.6 gram
Kaloriler, karbonhidratlar, protein ve yağlar için buğday ve arpanın, öğütme veya kabuktan arındırma gibi işleme tabi tutulduktan sonra bile oldukça benzer olduğu açıktır.

Bununla birlikte, buğday öğütme sırasında önemli miktarda lif kaybeder, çünkü lifin çoğunluğu tahılın kepek tabakasında bulunur. Kepekli unda kepek nihai ürüne geri eklenir ve lif içeriği arttırılır.

Öte yandan arpa, Amerikan Kalp Derneği tarafından önerilen 25 gramın% 60-70’ini sağlayan diyet lifi açısından çok zengindir ( 13 ).

Çünkü lif tahıl boyunca yayılmış olan, sadece kepek, kepek tabakası pearled arpada çıkarılmış olsa bile, sol lif önemli miktarda hala var.

Mineraller
İşte 3.5 gram (100 gram) tam buğday unu, rafine buğday unu, kabuklu arpa ve inci arpa, mineral içerikleriyle nasıl karşılaştırılır (9Güvenilir Kaynak, 10Güvenilir Kaynak, 11Güvenilir Kaynak, 12Güvenilir Kaynak):

Kepekli un Buğday unu Gövde arpa İnci Arpa
Manganez Günlük Değerin% 177’si (DV) DV’nin% 34’ü DV’nin% 85’i DV’nin% 58’i
Bakır DV’nin% 46’sı DV’nin% 20’si DV’nin% 55’i DV’nin% 47’si
Çinko DV’nin% 24’ü DV’nin% 8’i DV’nin% 25’i DV’nin% 19’u
Fosfor DV’nin% 29’u DV’nin% 8’i DV’nin% 21’i DV’nin% 18’i
Demir DV’nin% 20’si DV’nin% 5’i DV’nin% 20’si DV’nin% 14’ü
Magnezyum DV’nin% 33’ü DV’nin% 6’sı DV’nin% 32’si DV’nin% 19’u
Potasyum DV’nin% 8’i DV’nin% 2’si DV’nin% 10’u DV’nin% 6’sı
Buğday ve arpa mineral bakımından zengindir. Bununla birlikte, her ikisi de işleme sırasında, özellikle rafine buğday ununun öğütülmesinde önemli miktarlar kaybeder. Demir genellikle öğütülmüş buğday ununa bütün tahıl ürünününkine uyacak şekilde geri eklenir.

Buğday özellikle manganez bakımından yüksektir ve tam tahıllı buğday unu ve kabuklu arpa benzer miktarda çinko, demir, magnezyum ve potasyum içerir.

Bununla birlikte, hem kabuklu hem de inci arpa, rafine buğday unu ile karşılaştırıldığında tüm minerallerin daha iyi kaynaklarıdır.

Vitaminler
İşte 3.5 gram (100 gram) tam buğday unu, rafine buğday unu, kabuklu arpa ve inci arpa, vitamin içeriğiyle nasıl karşılaştırılır (9Güvenilir Kaynak, 10Güvenilir Kaynak, 11Güvenilir Kaynak, 12Güvenilir Kaynak):

Kepekli un Buğday unu Gövde arpa İnci Arpa
Tiamin DV’nin% 42’si DV’nin% 7’si DV’nin% 54’ü DV’nin% 16’sı
Niasin DV’nin% 31’i DV’nin% 6’sı DV’nin% 29’u DV’nin% 29’u
B6 Vitamini DV’nin% 24’ü DV’nin% 2’si DV’nin% 19’u DV’nin% 15’i
B5 Vitamini DV’nin% 12’si DV’nin% 9’u DV’nin% 6’sı DV’nin% 6’sı
Folat DV’nin% 11’i DV’nin% 8’i DV’nin% 5’i DV’nin% 6’sı
b 2 vitamini DV’nin% 13’ü DV’nin% 5’i DV’nin% 22’si DV’nin% 9’u
E Vitamini DV’nin% 5’i DV’nin% 3’ü DV’nin% 4’ü DV’nin% 0’ı
Gövde arpa tiamin ve riboflavin bakımından buğdaydan daha zengindir. Tersine, buğday niasin, B6 vitamini, B5 vitamini, folat ve E vitamini bakımından biraz daha zengindir.

Bununla birlikte, buğdayın rafine unla öğütülmesi, tüm vitaminlerde önemli kayıplara neden olur ve inci arpa, önemli miktarda tiamin, riboflavin ve E vitamini kaybına neden olur. Tiamin ve riboflavin ve diğer B vitaminleri genellikle rafine unlara geri eklenir. öğütmeden sonra.

ÖZET
Buğday ve arpa çok besin açısından zengindir. Ancak rafine un haline getirilen buğday, önemli miktarda lif, mineral ve bazı vitaminleri kaybeder. İnci arpa da besin değerini kaybeder. İşleme başlamadan önce rafine edilmiş unlara B vitaminleri eklenir.

Buğday ve arpanın sağlığa etkileri
Arpa ve buğday, çölyak hastalığı, buğday alerjisi, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve metabolik sendrom gibi durumları nasıl etkilediği de dahil olmak üzere bazı yaygın sağlık etkilerinin yanı sıra bazı önemli farklılıkları da paylaşır.

Çölyak hastalığı ve çölyak dışı gluten duyarlılığı
Çölyak hastalığı olarak bilinen bir otoimmün rahatsızlığı olan insanlar, bağırsak astarına zarar verdikleri için şişkinlik, demir eksikliği, kabızlık, ishal, kilo kaybı ve hatta gelişememe ile sonuçlanabilen gluten adı verilen proteinleri tolere edemezler (14Güvenilir Kaynak).

Ayrıca, çölyak hastalığı olmayan bazı kişiler, glüten içeren yiyecekleri yerken şişkinlik, gaz ve ağrı gibi belirtiler yaşayabilir (15Güvenilir Kaynak, 16Güvenilir Kaynak, 17Güvenilir Kaynak).

Arpa ve buğdayın her ikisi de gluten proteinleri içerir. Buğday glutenin ve gliadinler içerirken, arpa hordeinler içerir (18Güvenilir Kaynak).

Bu nedenle, glütene tolere edemeyen insanlar hem buğday hem de arpadan kaçınmalıdır.

Buğday alerjisi
Buğday alerjisi , bazıları arpa ile paylaşılan buğdaydaki çeşitli proteinlere karşı bağışıklık reaksiyonudur (18Güvenilir Kaynak, 19Güvenilir Kaynak).

Alerjik reaksiyonlar arasında kızarıklık, kaşıntı ve ishal gibi hafif semptomların yanı sıra astım ve anafilaksi (19Güvenilir Kaynak).

Bazı benzer proteinleri paylaşsalar da, buğday alerjisi olan birçok insan arpaya alerjik değildir. Aslında, arpa alerjisi nispeten nadirdir ve iyi çalışılmamıştır (20Güvenilir Kaynak, 21Güvenilir Kaynak, 22Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, buğday alerjiniz varsa, arpaya olası reaksiyonlar hakkında endişeleriniz varsa sağlık uzmanınızla konuşmak en iyisidir (18Güvenilir Kaynak).

İrritabl bağırsak sendromu (IBS)
Hem arpa hem de buğday, fruktanlar ve galaktooligosakkaritler (GOS) olarak bilinen şeker türlerini içerir (23Güvenilir Kaynak).

Fruktanlar, meyve ve sebzelerde yaygın olarak bulunan bağlı fruktoz şeker zincirleridir. GOS, galaktoz şeker zincirleridir.

Bu şekerlerin hiçbiri sindirim sırasında parçalanmaz, bu nedenle doğal olarak oluşan bakterilerin onları fermente ettiği, gaz ürettiği kalın bağırsağa doğru ilerlerler.23Güvenilir Kaynak, 24Güvenilir Kaynak).

Çoğu insanda, bunun herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Bununla birlikte, IBS’li insanlar şişkinlik, mide rahatsızlığı, ishal veya kabızlık yaşayabilir (23Güvenilir Kaynak, 25Güvenilir Kaynak).

Bu nedenle, IBS semptomları yaşarsanız, yediğiniz buğday ve arpa miktarını sınırlamak yararlı olabilir (26Güvenilir Kaynak).

Arpa, kolesterol ve kan şekeri
Arpanın buğday üzerindeki en büyük avantajlarından biri, yüksek miktarda lif beta-glukan içermesidir .

Aslında arpa, yaklaşık% 1 içeren buğdayla karşılaştırıldığında yaklaşık% 5-11 beta-glukan içerir. Beta-glukan özellikle tanenin endosperm tabakasında yoğunlaştığından, inci parley daha da fazlasını sağlar ( 5 , 8 ).

Beta-glukanın, kolesterolü düşürmeye ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur ( 5 ,27Güvenilir Kaynak).

Örneğin, 34 çalışmanın gözden geçirilmesi, 30-80 gram karbonhidratın yanı sıra günde en az 4 gram beta-glukan dahil kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azalttığını bulmuştur (28Güvenilir Kaynak).

Dahası, 58 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 3.5 gram beta-glukanın kontrollere kıyasla LDL (kötü) kolesterolü önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuştur (29Güvenilir Kaynak).

Bu nedenle, arpanın buğdayla karşılaştırıldığında sağlık için bazı ek faydaları olabilir.

ÖZET
Arpa ve buğday glüten duyarlılığı olan kişiler için uygun değildir. Ayrıca IBS’li insanlar için sorunlara neden olabilirler. Yine de, buğday alerjisi olan birçok insan arpa tolere edebilir. Arpa, kolesterol ve kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Sonuç Olarak

Arpa ve buğday, çim ailesine ait önemli evcilleştirilmiş ürünlerdir.

 

Buğday, pişmiş mallarda ve diğer gıdalarda kullanılmadan önce un haline getirilirken, arpa çoğunlukla tam tahıl veya inci şeklinde yenir.

Her ikisi de gluten içerir, bu da çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olan kişiler için uygun değildir .

Her iki tahıl da besleyici olsa da, arpa lif ve kolesterol düşürücü beta-glukan bakımından daha zengindir ve işleme sırasında buğdaydan daha az besin kaybeder. Bununla birlikte, önemli besinler, makarna, tahıl ve ekmek oluşturmak için kullanılmadan önce öğütülen buğday ununa geri eklenir.

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hızlı bir biçimde bel nasıl inceltilir? Bel inceltmenin püf noktaları

Belinizin kalınlığından şikayetçiyseniz ve ne kadar spor yapmaya çalışırsanız çalışın rastgele bir incelme fark etmediyseniz bu bilgiler işinize ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.