25 UNUTULMAZ PAYLAŞIM İLE INSTAGRAM’IN 10. YILINI KUTLUYORUZ

Kaç yaşında olursanız olun bu haber sizi biraz ‘yaşlı’ hissettirebilir. Instagram, 6 Ekim’de 10. yaşını kutladı! Toplumsal medya olmadan evvelki hayatımızı hatırlamaktan zorlanırken, Instagram’ın 2010’da hayatımıza girmesi epeyce şaşırtan. Şimdilerde bir milyarın üzerinde kullanıcıya sahip olan Instagram, tanınan kültürden, topluma, seçimlerimizden alışkanlıklarımıza kadar her şeyi değiştirdi! Hashtagler ile yaşadığımız Instagram yıllarında, yemek yemeden evvel fotoğrafını çekmeye, giyindikten sonra #ootd (günün kıyafeti) paylaşımları yapmaya çok alıştık. 

Influencer toplumunu doğuran ve herkesin her an ne yaptığını takip edebildiğimiz Instagram, dünyanın öbür ucundaki insanlara ulaşımımızı kolaylaştırırken birebir vakitte milyonlarca ‘komik’ paylaşımlar ile günümüzü neşelendirdi. 

Netflix’teki çok konuşulan ‘Social Dilemma’ belgeselini izlediyseniz son günlerde toplumsal medyaya karşı bakış açınız değişmiş olabilir. Fakat negatif istikametleri olsa da Instagram’ın artık hayatımızın büyük bir modülü olduğunu itiraf edebiliriz. Evvelce telefonlar yalnızca aramalar için kullanılırken artık telefon kullanımının çoğunluğunu toplumsal medya platformları kaplıyor. Tam olarak ‘gerçek’ olmasa da insanların yarattığı Instagram hayal dünyalarında geçirdiğimiz 10 yıl erdemine platformdaki en unutulmaz paylaşımlara göz atıyoruz…

JENNIFER ANISTON INSTAGRAM’A KATILDI

Uzun bir direnişin akabinde sonunda Instagram hesabı açan Jennifer Aniston, Ekim 2019’da resmi olarak platforma katıldı. Prens Harry ve Meghan Markle’ın rekorunu kıran Aniston, yalnızca 5 saat 15 dakika içerisinde 1 milyon takipçiye ulaşarak, Instagram’daki en süratli 1 milyona ulaşan isim oldu. Birinci fotoğrafında ‘Friends’ takımı ile bir fotoğraf paylaşan Aniston, herkesin ilgisini çekmeyi başardı. 

BEYONCE’NİN HAMİLELİK DUYURUSU

İkiz beklediklerini duyuran Jay-Z ve Beyonce, bu heyecanlı haberi Instagram’a taşımışlardı. Şubat 2017’de görkemli bir fotoğraf paylaşan Beyonce, çiçekler içerisinde çekilen fotoğrafı ile beğeni rekorları kırmıştı. Hala ilham alınan bu hamilelik duyurusu, Instagram tarihine geçti diyebiliriz. 

KYLIE JENNER’IN REKORUNU KIRAN YUMURTA

Toplumsal medyada birçok aktivist doğduğunu görüyoruz lakin birebir vakitte epey eğlenceli ve rastgele paylaşımlar da var! Kylie Jenner’ın 18 milyon beğeni alarak dünya rekoru kıran fotoğrafına meydan okuyan bir hesap, yalnızca bir yumurta paylaşımı ile Jenner’a meydan okudu. Tüm dünyayı bu paylaşıma toplayan yumurta fotoğrafı, 54.8 milyon beğeni alarak Kylie Jenner’ın bebeği Stormi ile paylaştığı fotoğrafın beğeni rekorunu kırmış oldu. 

ELLEN DEGENERES’İN OSCAR SELFIESİ

2014 Oscar Mükafatlarını sunan Ellen DeGeneres, paylaştığı selfie fotoğrafı için arkadaşları Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Brad Pitt, Lupita Nyong’o, Meryl Streep ve Julia Roberts üzere isimleri bir ortaya getirdi. Ünlülerin birinci bir ortada selfielerinden biri olarak tarihe geçen bu fotoğraf tıpkı vakitte Twitter’da en çok retweet yapılan tweet oldu. 

CELESTE BARBER

Instagram’da muhteşem görkemli ve düzenlemeli fotoğraflar paylaşan birçok ünlü, hayatı erişilmesi mümkün olmayan biçimlerde gösteriyorlardı. Bu durumu esprili bir halde eleştiren Celeste Barber, ünlülerin paylaşımlarını gerçek hayata uyarlayarak komik paylaşımlar yapıyordu. Bu hesabı ile 7.3 milyon takipçiye ulaşan Barber, Instagram’ın ihtişamlı formunu değiştirme sürecine sokan isimler ortasında. 

MEGHAN MARKLE VE PRENS HARRY KRALİYET AİLESİNDEN AYRILDI

2020’de çabucak hemen her şey Instagram üzerinden yapılabiliyor… Buna Kraliyet Ailesinden ayrılma kararı bile dahil! Instagram hesaplarını kullanarak takipçilerine ve dünyaya şok edici bir duyuru yapan Meghan Markle ve Prens Harry, Kraliyet Ailesinden ayrılarak finansal olarak bağımsız olma kararı aldıklarını söylemişlerdi. 

JENNIFER LOPEZ VE VERSACE ELBİSESİ (YENİDEN)

Versace’nin İlkbahar Yaz 2020 defilesini kaçırmış olabilirsiniz fakat Jennifer Lopez’in ikonik elbisesini gördüğünüze eminiz! 2000 Grammy Mükafatlarına, dekolteli bir Versace elbisesi giyen Lopez, Google Images’in kurulmasına sebep olmuştu. Moda tarihinin unutulmaz elbiseleri ortasına yerleşen bu desenli tuvalet, Versace’nin İlkbahar Yaz 2020 defilesinde Lopez tarafından yine giyilmişti. 

GRUMPY CAT

Instagram’ın influencerların ortaya çıkmasına sebep olduğunu tereddüt etmeden belirtebiliriz. Lakin bu yalnızca insan influencerlar değil! Birçok hayvanın influencer statüsüne ulaşmasını sağlayan Instagram’da birçok ünlü evcil hayvan da var. Geçen sene hayatını kaybeden Grumpy Cat ise bu ikonlar ortasında. 

VÜCUT ALGISI

Birden fazla vakit imkansız bedenler paylaşılması sebebiyle eleştirilen Instagram’ın vücut algısına ziyan verdiği söyleniyor. Fakat birebir vakitte insanların müspet vücut algısını savunmaları için bir platform olan Instagram, şu sıralar bir değişim içinde. 2017’de Ashley Graham’ın paylaşımı ile farkındalık artarken, Graham, selülitlerinden çatlak izlerine kadar birçok ‘gerçek’ fotoğraf paylaşarak bu akıma öncü olmuştu. 

KIM KARDASHIAN VE KANYE WEST EVLENDİ

Dünyanın en çok yakından takip ettiği çiftler ortasında olan Kanye West ve Kim Kardashian, 2014’te İtalya’da evlenmişti. Instagram’dan Givenchy gelinliğini paylaşan Kim Kardashian, kısa bir mühlet platformdaki en çok beğeni alan fotoğrafa sahip olmuştu. 

KOMİK PAYLAŞIMLAR

Kylie Jenner’a meydan okuyan yumurta üzere Instagram günümüzü neşelendiren pek çok paylaşıma mesken sahipliği yapıyor. ‘Meme’ yahut ‘Caps’ hesapları itiraf edelim ki favorilerimiz arasında!

HUMAN OF NEW YORK

Komik paylaşımlar ile birlikte içimizi ısıtan ve bizi keyifli eden projeler de görüyoruz. Fotoğraf gazeteciliğinin en hoş örneklerinden biri olan ‘Humans of New York’ hesabı 2010’da Brandon Stanton tarafından kurulmuştu. Evvel New York sokaklarındaki insanların öykülerini anlatan hesap artık dünya çapında çalışıyor ve birçok vakıf için bağış topluyor. 

KYLIE JENNER’IN MET GALA SELFIESİ

Met Gala’da selfie çekmek yasak! Lakin ünlüler bu kurallara pek uymuyor üzere. Artık Met Gala tuvaletinde fotoğraf çekmek bir gelenek haline gelirken, Kylie Jenner 2017’de Kendall Jenner, Kim Kardashian, ASAP Rocky, Diddy, Brie Larson, Paris Jackson, Lily Aldridge üzere birçok ünlünün olduğu bir fotoğraf paylaşmıştı. 

INFLUENCERLAR

Moda, hoşluk, aktivizm, spor, yemek hatta konut işleri… Artık influencerların ‘influenceları’ düzey atlamış durumda. Ferdî antrenörlerin farklı metotlar ile çalıştığı Instagram’da Kayla Itsines ‘Bikini Body’ akımı ile bu faktöre tesir eden isimler ortasında yer alıyor. 

SIR DAVID ATTENBOROUGH

Instagram’ın 10. doğum gününden kısa bir müddet evvel 94 yaşındaki çevreci Sir David Attenborough Instagram hesabı açarak gençlere ulaşmayı hedefledi. İklim değişiminin dünyaya ve etrafa olan ziyanını anlatan Attenborough, Aniston’un rekorunu kırarak yalnızca 4 saat 44 dakika içerisinde 1 milyon takipçiye ulaştı. 

BLACKOUT TUESDAY

George Floyd’un polis tarafından zalimce öldürülmesi akabinde, Amerika’da Afrikalı-Amerikalılar’ın polis tarafından şiddet görmesine dikkat çekilmişti. Evvel Amerika’da başlayan protestolar dünya çapında yayılmıştı. Instagram ve toplumsal medyanın gücünü kanıtlayan bu hadise, 7 Temmuz’da ‘Blackout Tuesday’ ile herkesin toplumsal medya hesaplarını durdurmalarını sağlamıştı. Afrikalı-Amerikalılar’ın seslerini duyurmak için hesaplarda siyah kareler paylaşılırken, Instagram’ımız toplumsal değişim için siyahlara büründü diyebiliriz. 

INSTAGRAM YERLERI

Artık birçok insan yalnızca Instagram fotoğrafları çekmek için makul yerlere gidiyorlar. Viral yemekler ve eserler öne çıkarken, kentlerde ve seyahat yerlerinde ‘Instagrammable’ yerler aranıyor. Bunlara bir örnek de Londra’daki Sketch restoranı. Girmek için evvelden rezervasyon yapmanız gereken bu yer, Instagram fotoğrafı çekmek isteyenler ile dolu. 

GRETA THUNBERG

Genç aktivist Greta Thunberg’in 10.5 milyon takipçisi var. İklim değişimine dikkat çekmek için okul grevine başlayan Graham, Instagram’ı bir toplumsal değişim aracı olarak kullanıyor. 

SPICE GIRLS

Spice Girls, Instagram periyoduna denk gelmedi fakat Instagram kuşağı Spice Girls’ü unutmadı! 2018’de Instagram hesaplarından bir buluşma gerçekleşeceğini duyuran Spice Girls üyeleri, birkaç ay sonra 2019’da İngiltere ve İrlanda’da müzik turnelerine katıldılar. Victoria Beckham katılmasa da Instagram’da şok tesiri yaratan bu haber, Spice Girls tesirinin sona ermediğini kanıtladı. 

INSTAGRAM YEMEKLERİ

Rengarenk smoothie kaselerinden, ekmek imaline kadar Instagram bir nevi yemek bloguna döndü! Bilhassa karantina sürecinde yemek tanımlarını öne çıkaran Instagram, bundan evvel ise yemek fotoğrafları ile doluydu. İnsanların yemekten evvelki alışkanlıklarını fotoğraf çekmek ile değiştiren Instagram sayesinde bir türlü yemeğimize başlayamadık!

NATIONAL GEOGRAPHIC

Instagram’ın kendi hesabının yanı sıra National Geographic, platformda ünlülerin dışında en çok takip edilen hesaplardan biri. Büyüleyici tabiat görünümlerinin yanı sıra yırtıcı doğayı paylaşan National Geographic, tabiatın hala en az ünlüler kadar etkileyici olduğunu kanıtlıyor. Dünyada yaşayan son Kuzey Beyaz Gergedanının vefatını paylaşan National Geographic, bu paylaşımı ile milyonlarca etkileşim almıştı. 

CHADWICK BOSEMAN

Instagram ne kadar memnunluk paylaşımları ile dolu olsa da birebir vakitte bir duyuru ve acı haber kanalına da döndü. Ağustos ayında hayatını kaybeden 43 yaşındaki oyuncu Chadwick Boseman’ın ailesi, Boseman’ın vefatını Instagram üzerinden paylaşmıştı. Bu haber Instagram’da en çok ‘beğeni’ alan üçüncü paylaşım. 

ÜNLÜ YORUMLARI

Toplumsal medyadan evvel, ünlüler diğer bir ünlüyle sorun yaşayınca genelde sessiz kalıyorlardı yahut basın açıklamaları yapıyorlardı. Instagram bölümünde durum hayli farklı. Artık ünlüler hayranlarına yahut ünlülere istedikleri vakit yorumlar üzerinden karşılık verebiliyorlar. En sevdiğimiz yorumcular ortasında olan Rihanna, yorumlarında espri ile karışık tenkitler yapıyor. 

SANATSAL INSTAGRAM

Evvelden yeni bir sanatçıyı yahut tanınan bir yapıtı görmek için galerilere yahut müzelere gidiyorduk. Artık herkes oturduğu yerden yeni sanatkarları keşfedebiliyor. Yapıtlarını Instagram paylaşımları ile görücüye çıkaran sanatkarlar yeni bir sanat dönemine imza atıyor: Sanatsal Instagram!

KENDALL JENNER VE KALP SAÇLARI

Listeye göz atınca Jenner ve Kardashian ailesinin Instagram ustaları olduğunu söyleyebiliriz. Lakin Instagram rekoru Kim yahut Kylie’de değil… Kendall Jenner’da! 2015’te kalp biçiminde yaptığı saçlarını paylaşan Kendall Jenner, en çok beğenilen fotoğraf rekoruna sahip olmuştu. 

About modabukucu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sonbaharda sağlıklı bir cilt için 10 ipucu

Sıcaklıklar düşer düşmez, cilt esnekliği, kuruluk ve mevsimsel lekeler yaygın olarak görülebilir. Sıcak bir yaz, çok bronzlaşma, seyahat kaynaklı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir